Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Farz tavafı yerine veda tavafına niyet ederek yapılan tavaf Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Farz tavafı yerine veda tavafına niyet ederek yapılan tavaf

  Reklam
  Hac ibadeti yaparken, Farz tavafı yapılması gerekirken, onun yerine veda tavafına niyet ederek yapılan tavaf yeterli olur mu? Herhangi bir ceza yada tavafın yeniden yapılması gerekir mi?

  Soru

  Hac vesilesi ile görevli olarak, hac ibadetimi yerine getirdim. Fakat ilk gün büyük şeytanı taşladıktan sonra niyet olarak farz tavafı değil de veda tavafı olarak niyet ettim. Sorum ise şu, herhangi bir ceza ödemeli miyim yada tekrar tavaf mı yapmalıyım?
  Değerli Kardeşimiz;

  Hacla ilgili olarak "kudüm tavafı", "ziyaret tavafı" ve "veda tavafı" olmak üzere 3 tavaf vardır:
  Kudüm Tavafı, Mekke'nin dışından gelenlerin yaptığı ilk tavaf olup, yapılması sünnettir.
  Ziyaret Tavafı, haccın iki rüknünden biri olup, yapılması farzdır. Arafat vakfesinden sonra yapılan bu tavafa, ifada tavafı da denir. Zamanı, Kurban Bayramının ilk günü başlar. Bayramın ilk üç günü içerisinde yapılması daha iyidir.
  Veda Tavafı, Mekkeli olmayan ve Mekkeli hükmünde sayılmayan, uzak bölgelerden gelmiş hacıların, Mekke'den ayrılmadan önce yapmaları gereken en son tavaftır. Yapılması vaciptir.

  Tavafta niyet esas olmakla birlikte bu tavafın kudüm tavafı mı, ziyaret tavafı mi yoksa umre ya da veda tavafımı olduğunu tayin etmek gerekmez; mutlak tavafa niyet yeterlidir.

  Ziyaret tavafından önce veda tavafı yapılmaz. Şayet yapılırsa bu tavaf ziyaret tavafı sayılır. Bu itibarla haccınız tamam olmuştur. Ancak veda tavafı hanefilere göre vacip olduğundan ayrıca yapılması gerekir. Terkinden dolayı dem yani kurban gerekir. Bununla birlikte kişi ülkesine dönmüş ise veda tavafının sünnet olduğu görüşünde olan alimlerin kavlince amel edilir ve bu kişiye birşey gerekmez.
  Diyanet İşleri Başkanlığı


  Paylaş
  Farz tavafı yerine veda tavafına niyet ederek yapılan tavaf Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tavafta öncelikle ziyaret tavafının yapılması gerekir. Eğer bunu yapmadan veda tavafına niyet edilmişse kabul olmaz ve ziyaret tavafı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle yapılan hac sahih olur.