Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Başkasının parasıyla hacceden bir kimse daha sonra zengin olsa tekrar haccetmesi gere Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Başkasının parasıyla hacceden bir kimse daha sonra zengin olsa tekrar haccetmesi gere

  Reklam
  Başkasının parasıyla hacceden bir kimse daha sonra zengin olsa tekrar haccetmesi gerekir mi? Hacc da kurban kesen bir kimsenin ayrıca bir kurban kesmesi gerekir mi?

  1.Dinen zengin olmayan ancak kocası ile birlikte (kocasının parası ile) hacca giden bir kadın ileride (miras vs. sonucu ) zengin olursa tekrar hacca gitmesi gerekir mi? 2.Temettü veya kıran haccında kesilen kurbandan başka (hacca giden dinen zengin olduğu için) ayrıca vacip olan kurbanın da orada kesilmesi eya vekaleten burada kestirilmesi gerekiyor mu?


  Değerli Kardeşimiz;

  Cevap 1: Böyle bir kadın (başkasının parasıyla dahi olsa) farz olan hacc ibadetini yaptığı için daha sonra zengin olsa bile tekrar hacca gitmesi şart değildir. İsterse nafile haccetme amacıyla hacca gidebilir.

  Cevap 2 : Hacda kurban kesen bir hacı'nın ayrıca bir kurban kesmesine gerek yoktur.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Başkasının parasıyla hacceden bir kimse daha sonra zengin olsa tekrar haccetmesi gere Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Mevla teala razı olsun bu önemli bilgiler için.Rabbım bizlerede nasip etsin kutsal topraklara gitmeyi.başkasının parasıyla hac olur mu