Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Hacerü'l Esved taşının öpülmesi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hacerü'l Esved taşının öpülmesi?

  Reklam
  Hacerü'l Esved taşının öpülmesi?


  Kabe'nin yanında bulunan Hacer-ül Esved taşı Kabe'yi ziyarete gelen milyonlarca insan tarafından gerek dokunmak gerek öpmek suretiyle fiziksel temasa maruz kalıyor. İnsanlar bu taşa hürmetlerini, sevgilerini göstermek üzere bunu yapıyorlar. Peki bu durum sağlık açısından doğru mudur? Bu taşa gereken saygı ve sevgi ne şekilde gösterilmelidir? Bu konuda Hz.Peygamber(a.s)'ın uygulaması nasıl olmuştur?


  Değerli Kardeşimiz;


  Fakihler, hacaru’l-esvedi öpmenin uygun olacağı görüşündeler. (krş. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/151).

  Meşhur bir rivayette Hz. Ömer Hacerü’l Evsedi öpmüş ve şöyle demiştir: “Vallahi ben senin bir taş olduğunu biliyorum. Eğer Hz. Peygamberin seni öptüğünü görmeseydim, seni öpmezdim”(bk. Nevevî, Mecmu, 8/29).

  Demek ki, Hacer-ül Evsedi öpmek sünnettir. Ancak eğer izdiham varsa, insanlara eziyet olacaksa, uzaktan selam ile yetinmeli, Müslümanlara eziyet etmemelidir. Çünkü, Hacerü’l Evsedi öpmek sünnet ise, insanlara eziyet etmek haramdır.

  Sağlık açısından bir zararı olmaz. Aksi takdirde benzer şeyler camiler için de söylenebilir. Bu gibi konularda Allah’a itimat etmek gerekir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör
  Paylaş
  Hacerü'l Esved taşının öpülmesi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah c.c sendende razı olsun. 3. 3
  Mevla teala razı olsun bu önemli bilgiler için.Rabbım bizlerede nasip etsin kutsal topraklara gitmeyi. 4. 4
  Umrede başımızı koyup öpmek nasip oldu inşALLAH HACTADA NASİP OLUR SAĞOLASINIZhacerül esved neden öpülür,  esved tası neden opulur