Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Hacda seytan taslamanin hikmeti nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hacda seytan taslamanin hikmeti nedir?

  Reklam
  Bilindigi gibi, hac mevsiminde Mina'da, Kurban Bayraminin birinci, ikinci ve üçüncü günleri Akabe Cemresi, Küçük Cemre ve Orta Cemre olmak üzere üç sekilde seytan taslanir. Bu ibadet vaciptir. Burada yapilan hareketler, haccin seairindendir. Güzel bir hatirayi yad etmektir. Bütün insanligin ortak düsmani olan seytani tasa tutarak lanetlemektir.

  Burada temsili olarak tespit edilmis olan üç yerde taslama yapilir. Bu ibadet sekli bize Ibrahim Aleyhisselamdan intikal etmistir.

  Bu hususta iki rivayet var. Birisi söyle:

  Hz. Ibrahim, bir imtihan olarak Allah'in emri ile oglu Hz. Ismail'i kurban etmeye götürürken seytan önlerine çikar. Hz. Ibrahim'in babalik sefkatini istismar etmeye kalkarak, bu isten vaz geçirmeye çalisir. Fakat ters yüz edilir. Bundan sonra Hz. Ismail'e musallat olur. Cenab-i Hakkin emrini babasinin yanlis anladigini, annesini gözü yasli olarak geride biraktigini fisildayarak emre boyun egmemesini telkin eder. Seytanin desiselerine hiç aldiris etmeyen Hz. Ismail, onu yanindan kovmakla kalmaz, arkasindan da yedi tane tas atar.Iste hacilarin cemrelerde tas atmalari bu hadisenin hatirlanmasi ve yeniden yasanmasidir.

  Bu hususta Ibni Abbas'in rivayeti de söyledir:

  Hz. Ibrahim hac ibadetini yapmaya geldigi zaman, Akabe Cemresi yaninda seytan ona göründü. Bunun üzerine onu yedi adet tasla tasladi, seytan yere batti. Sonra Orta Cemre yaninda seytan ona tekrar göründü. Yedi tas da orada atti. Böylece seytan tekrar yere batti. Bir müddet sonra Küçük Cemrenin yaninda yine karsisina dikildi. Burada da yedi tas daha atinca artik seytan iyice yere yigilip kaldi.

  Bundan sonra Ibni Abbas, söyle diyor:

  “Siz ancak seytani tasliyor ve ancak ataniz Ibrahim Aleyhisselamin yolunu izliyorsunuz.”

  Bu ibadet sekli Hz. Adem'den beri her insanin ortak düsmani olan seytanin arzusuna icabet etmemek, onun vesveselerine aldirmamak, iman çemberi içinde, seytani bir kere daha kahretmek, yerin dibine geçirmektir.Bu taslama, kötü niyetlere, ser kuvvetlere karsi bir zindelik gösterisi, her çesit kötülükleri yenme azminin sembollesmesi, Rabbimizle yapilan manevi anlasmanin icrasidir.

  Peygamber Efendimiz (a.s.m.) söyle buyururlar:

  “Beytullahin çevresinde dönmek, Safa ile Merve arasinda gidip gelmek, seytani taslamak, hepsi Allah'in seairini (Islamin alamet ve isaretlerini) ayakta tutmak içindir.”

  Hac mevsiminde mü'minler bu çesit ibadetleri yapmakla Rablerine olan kulluklarini dile getiriyor, Ona kul ve muhatap olmanin zevk ve hazzini yasiyorlar.  Paylaş
  Hacda seytan taslamanin hikmeti nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Mevla teala razı olsun bu önemli bilgiler için.Rabbım bizlerede nasip etsin kutsal topraklara gitmeyi.seytan taslamanin hikmeti