Hac ve İlgili Konular ve Hac ile ilgili Yazılar Forumundan Haccın Farz Olduğuna Dair Deliller Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Haccın Farz Olduğuna Dair Deliller

  Reklam
  Haccın Farz Olduğuna Dair Deliller Cenab-ı Hak buyuruyor:  "196. Haccı ve umreyi için tam yapın. Eğer (bunlardan) alıkonursanız kolayınıza gelen kurbanı gönderin. Kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. Sizden her kim hasta olursa yahut başından bir rahatsızlığı varsa, oruç veya sadaka veya kurban olmak üzere fidye gerekir. (Hac yolculuğu için) emin olduğunuz vakit kim hacgünlerine kadar umre ile faydalanmak isterse, kolayına gelen bir kurban kesmek gerekir.Kurban kesmeyen kimse hac günlerinde üç, memleketine döndüğü zaman yedi olmak üzere oruç tutar ki, hepsi tam on gündür. Bu söylenenler, ailesi Mescid-i Haramcivarında oturmayanlar içindir. 'tan korkun. Biliniz ki 'ın vereceği ceza ağırdır.  197. Hac, bilinen aylardadır. Kim o aylarda hacca niyet ederse (ihramını giyerse), hac esnasında kadına yaklaşmak, günah sayılan davranışlara yönelmek, kavga etmek yoktur. Ne hayır işlerseniz onu bilir. (Ey müminler! Ahiret için) azık edinin. Bilin ki azığın en hayırlısı takvâdır. Ey akıl sahipleri! Benden (emirlerime muhalefetten) sakının.


  198. (Hac mevsiminde ticaret yaparak) Rabbinizden gelecek bir lütfu (kazancı) aramanızda size herhangi bir günah yoktur. Arafat'tan ayrılıp akın ettiğinizde Meş'ar-i Haram'da 'ı zikredin ve O'nu size gösterdiği şekilde anın. Şüphesiz siz daha önce yanlış gidenlerden idiniz."


  Paylaş
  Haccın Farz Olduğuna Dair Deliller Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Haccın farz olduğunu gösteren deliller kuranı kerim ve peygamber efendimizin hadisi şerifleridir. İslamın temel ve ilk kaynakları olması nedeniyle Müslümanlar için yeterli delillerdir.