Bebek Sağlığı ve Haberler Forumundan İki Yaşında Bebeğiniz mi Var? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İki Yaşında Bebeğiniz mi Var?

  Reklam


  O Halde Sendromlu Günleri Başlayabilir

  Çocukların 2. yaşında asileşen ve ailelerini yer yer çileden çıkaran tavırları 2 yaş sendromu olarak anılıyor. Psikolog Penbe Yazıcı, bu dönemde anne ve babanın da sinirlenebildiğini ve çocuğu cezalandırmaya kadar gidebildiklerini hatırlatarak, ailelere tavsiyelerde bulunuyor.
  Anne – baba çocuğu korkutmamalı, öfkeyi dindirmek için çocuğun her istediğini yapmaktan kaçınmalı, davranışla uyumlu olmayan gereksiz cezalar uygulamamalı, çocuğun öfkeli davranışları anne-babanın öfkesine yol açmamalıdır. Zaten çocuğun problemi, sakinleşememektir. Anne baba da sinirlenirse çocuğun öfkesi beslenir. Doğru olan çocuğun yanından çıkmak, sakinleşene kadar yalnız bırakmak, daha sonra yanına gelmektir. Unutulmamalı ki bu yaşta çocuğun öfkesi sosyal çevreye uyum çabalarının da bir parçasıdır. Çocuğun her türlü öfkesini kısıtlarsak bu kez öfkeyi kendine yönelten çocuk kendini ısırmaya, saçlarını koparmaya yani kendine zarar vermeye başlar.
  Bazen çocuğun öfke krizleri karşısında anne – baba çözüm üretemiyor, hatta çocukla ilişkileri bozulma noktasına geliyor. İşte bu noktada sadece öfke gösteren çocuğun değil ebeveynlerin de profesyonel yardım almalarında fayda var.


  Paylaş
  İki Yaşında Bebeğiniz mi Var? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İki yaşına gelen bir çocuk rahat bir şekilde yürüyüp kendini ifade edebildiği için istediğini yapabilme güveni anne ve babasını sinirlendirebilir. Bu dönemde çocuk istekleri peşinde koşup anne ve babasına da isteklerini yaptırmak için diretebilir.