Bebek Sağlığı ve Haberler Forumundan çocuklarda bademcik Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  çocuklarda bademcik

  Reklam
  ÇOCUKLARDA BADEMCİK

  Tedavi edilmeyen bademcikler kalbi vuruyor!
  “Streptokok” mikrobunun meydana getirdiği bademcik iltihaplanması, tedavi edilmediğinde boğaz enfeksiyonunun yanı sıra eklem iltihabı, kalp kapaklarında hasara neden olan reaksiyonel iltihap ve böbrek iltihabı gibi çok ciddi hastalıklara yol açabiliyor.
  Esra Afat

  Yeterli medikal ve cerrahi tedavi uygulanmayan bademcik iltihapları, ileri yaşlarda ölüme yol açabilen kalp rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Araştırmalara göre, Türkiye’de tüm yaş gruplarında görülen kalp hastalıklarının yüzde 25’inin ve orta yaştaki kadınlarda sık görülen kalp kapağı darlığının en önemli nedeni, küçük yaşta geçirilmiş bademcik iltihapları.
  Bademciğin alınmasının vücudun savunma mekanizmasına etkileri ile ilgili yapılan araştırmalarda kesin bir sonuç alınamadı. Ancak, halk arasında bademcik ameliyatından sonra daha kolay farenjit olunduğu yönündeki inanışın yanlış olduğu kanıtlandı: Bademciği alınmış ve alınmamış insanlarda farenjit görülme olasılığı aynı.
  Çocuklarda, özellikle de kış aylarında sıklıkla görülen bademcik iltihaplanması, önemsenmesi gereken ciddi bir hastalık. Bademciklerin şişip kızarması, yeşilimtırak-beyaz renkte irinli bir görünüm alması ile kendini gösteren hastalık, üşüme ve ateş ile başlıyor; baş ve vücut ağrısı, yutkunmada ağrı duyma gibi belirtilerle seyrediyor. Bademcik iltihabı, tedavi edilmediğinde orta kulak iltihabı, böbrek iltihabı, romatizma ve kalp hastalıkları gibi ağır tablolara dönüşebileceği için mutlaka bir doktor tarafından teşhis konulması ve rastgele ilaç kullanılmaması gerekiyor. Hastalık, doktor tarafından da teşhis edildiğinde tedavi için önce boğaz kültürü yapılıyor. Eğer boğaz kültüründe beta hemolitik streptokok üremesi görülüyorsa penisilin tedavisi uygulanıyor. Ancak, bazı durumlarda bademciğin alınması gerekebiliyor.
  Bademciklerin görevleri
  Bademcik (Tonsil), üst solunum yollarından giren mikropları tanıyarak vücudumuzu savunmaya hazırlayan bir çift minik doku. Özellikle, çocukluk döneminde vücudun hastalıklara karşı ilk savunma bölgesini oluşturan bademcikler, bağışıklık sisteminde görev alan lenf sisteminin boğaz girişinde bulunuyor. Vücudun bağışıklık sistemine yardımcı oluyor. Boğaz yoluyla vücuda girmeye çalışan mikroplar, ilk olarak bademcik üzerinde tutuluyor ve bademcikler mikroplara karşı antikor denilen bağışıklık proteinleri oluşturuyor. Bademcikler bu görevlerini, vücudun bağışıklık sistemi kurulana kadar, yani 5-6 yaşına kadar devam ettiriyor.

  Yenidoğan bebeklerde küçük olan bademcikler, (4-5 yaşlarında daha sık olmak üzere) enfeksiyonlara bağlı olarak büyüyor. Ancak bademcikler bazen, olması gerektiğinden fazla büyüyerek üst solunum yolunu daraltacak boyuta ulaşıyor. Bu gibi durumlarda, horlama ve apne (uykuda nefessiz kalma) gibi ciddi sorunlar baş gösterebiliyor.

  Hangi durumlarda alınmalı?
  Bademcikler, vücudu dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı korumakla görevli. Ancak bu savunma mekanizması, yılda 4 ya da 5 defadan fazla bademcik iltihabı yaşadığında tüm vücudu tehdit eden bir enfeksiyon kaynağı haline geliyor. Bu durumda bademciklerin ameliyatla alınması gerekiyor. Yani, bademciklerin iltihaplanma sıklığı, hastalığın süresi ve ilaç tedavisine verdiği yanıt ameliyat kararı verilmesinde belirleyici rol oynuyor. Bademcik ameliyatı, kesin ve göreceli olmak üzere iki kritere bağlı gerçekleştiriliyor.
  Kesin ameliyatı gerektiren durumlar:
  • Bademcik iltihaplarına “beta hemolitik streptokok” bakterisinin neden olması.
  • Üst solunum yolunun bademcik büyüklüğüne bağlı olarak tıkanması.
  • Bademcik etrafında apse (Peritonsiller apse) oluşması.
  • Bademciklerin çene yapısını bozacak derecede büyümesi.
  • Bademciklerde kötü huylu tümör veya tüberküloz bulunması.

  Ameliyatı göreceli kılan durumlar:
  • Difteri (Kuşpalazı) mikrobu taşıyıcısı olunması.
  • Kalp kapaklarında bozukluk olması.
  • Uyku apnesi (uykuda soluksuz kalma nöbetleri) sorunu bulunması.
  • Ateşli eklem ve kalp romatizması geçirilmiş olması.
  • Bademcik sorununun çok sık tekrarlayan ve inatçı hale gelmiş çocuk sinüzitleriyle beraber bulunması.
  • Bir yıl içinde altı-yedi defa veya iki yıl boyunca ortalama yılda beş defa veya üç yıl boyunca ortalama yılda üç kez ya da daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçirilmesi. (Bademcik ameliyatlarının yüzde 40'ı genellikle sık tekrar eden bademcik enfeksiyonları nedeniyle gerçekleşiyor.)
  Bu gibi durumlar, kronik bademcik iltihaplanması olarak tanımlanıyor. Kronik hale gelen bademcik hastalıklarında bademciklerin alınması gerekiyor.


  Ameliyatta hangi yöntem uygulanıyor?
  Ameliyat, çocuklarda ve ergenlerde genel anesteziyle yapılıyor. 3 ile 10 yaş arası, bademcik ameliyatlarının en sık yapıldığı yaşlar. Zorunluluk olmadığı sürece alt yaş sınırı 3 ya da 4. Ancak, solunumu ileri derecede engelleyen büyük bademcikler, üç yaşın altında da alınabiliyor.

  Bademcik ameliyatlarında en sık kullanılan yöntem, bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılması. Bu yöntemle, ameliyat sırasında kanayan bölge, çeşitli materyallerle bağlanarak dağlanıyor. Dokunun ayrılması aşamasında oluşan yara yüzeyleri kendiliğinden iyileşiyor. Kısa süren bir ameliyat olduğu için anestezi alım süresi de uzun olmuyor ve çocuk kısa sürede kendine geliyor. Açık yara yüzeylerinin oluşmaması nedeniyle de çok az ağrı duyuyor. Ancak, son yıllarda geliştirilen Thermal Welding sisteminde bademcikler, çevresindeki dokulardan hem daha kolay ayrılabiliyor, hem de dokunun ayrılması aşaması ile yara yüzeylerinin ısı ve basınç uygulanarak aynı anda kaynaması sağlanabiliyor. Böylece kanama ya çok az ya da hiç olmuyor. Ameliyat sonrası ağrı da çok az hissediliyor. Diğer yöntemlerle yaranın iyileşme süresi 2–3 haftayı bulurken, bu yöntemde bir hafta gibi kısa bir süreyi dayanıyor. Bunların yanı sıra, kısa süreli anestezi verilmesi ve ağrının az olması hastanede kalış süresini de kısaltıyor. Hatta çocuk ameliyat yapılan gün bile taburcu olabiliyor.
  Ameliyatın riski var mı?
  Bademcik ameliyatları fazla riski olan ameliyatlar değil. En önemli riski kanama. İstatistiklere göre, ameliyat sonrası ciddi kanama görülme sıklığı binde 5 gibi düşük bir oran. Anesteziye veya cerrahiye bağlı ciddi yan etki oranı da 14 bin ameliyattan birinde görülüyor. Özellikle günümüzde gelişen genel anestezi koşulları ve hastanelerin olanaklarının artmış olması, bu riski de azaltıyor. Ancak, bademcik ameliyatı basit ve risksiz gibi görünse de aslında büyük bir ameliyat ciddiyetiyle hazırlık yapılmasını gerektiriyor. Buna göre, bademcik ameliyatı yapılacak hastanenin yoğun bakım ünitesi olan, tam teşkilatlı bir yer olması şart. Çünkü koşulları yeterli olmayan poliklinik ve muayenehane gibi yerler bademcik ameliyatı için riskli.

  (alıntı)


  Paylaş
  çocuklarda bademcik Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir çok çocuğun kabusu olan bademcik sorunu çocukların sürekli hastalanmasına ve zayıf düşmesine, kilo almalarına bile engel olan bademcik çoğu zaman alınmaktadır.