Bebek Sağlığı ve Haberler Forumundan Emziren Annelerin Vitamin İhtiyacı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Emziren Annelerin Vitamin İhtiyacı

  Reklam
  Emziren Annelerin Vitamin İhtiyacı

  Enerji :Sağlıklı bir anne, günde ortalama olarak 800 ml süt salgılamaktadır. Bu nedenle emzirme döneminde anne 750 kalori enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu enerjinin 500 kalorisi annenin beslenmesinden, kalan 250 kalorisi de hamilelik döneminde alınan kilolar sonucu vücutta meydana gelen depodan karşılanmaktadır.
  Protein :
  Emzirme sürecinde de tıpkı hamilelik sürecinde olduğu gibi besinlerin protein miktarına, hayvansal ve bitkisel kaynaklı olmasına oldukça önem verilmesi gerekmektedir. Emzirme döneminde olan bir anne günlük besin miktarına 1 adet yumurta ve 1 ile 2 su bardağı süt eklediği taktirde günlük olan protein ihtiyacını gidermiş olmaktadır.
  Yağlar :
  Emzirme döneminde olan bir bayanın yağ tüketimine oldukça dikkat etmek gerekir. Aşırı yağlı besinlerin tüketiminden uzak durulmalı, doymamış yağların oranları yüksek olmalıdır. Katı ve hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar tercih edilirse bu oran yüksek olmaktadır.
  Demir :
  Hamilelik ve emzirme döneminde yaşanan kayıplar göz önüne alınarak, vücudun gerekli demir eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. Emzirme döneminde olan bir anne günlük 1 ile 2 mg arasında demir salgılamaktadır. Demir eksikliği sonucu oluşan kansızlığı önlemek için demir içerikli besinler tüketilmelidir.


  Paylaş
  Emziren Annelerin Vitamin İhtiyacı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Annenin hem kendi ihtiyaçlarını hem de bebeğin ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla bütün vitamin ihtiyaçlarını alması gerekir. Protein, mineral, demir gibi vitaminleri vücudundan eksik etmemesi gerekir.