Bebek Sağlığı ve Haberler Forumundan Bebeğinizin daha iyi uyuması için 7 öneri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebeğinizin daha iyi uyuması için 7 öneri

  Reklam
  Bebeğinizin daha iyi uyuması için 7 öneri

  Uyku saatleri konusunda bilgili olun
  Yenidoğan çocuklar düzensiz bir uyku düzenine sahiptir ve bunun olgunlaşması yaklaşık altı ay sürer. Yenidoğan bebekler günde ortalama 16-17 saat uyumalarına rağmen bir kerede ancak 1-2 saat kadar uyurlar. Çocuklar büyüdükçe günlük uyku süresi gittikçe kısalır. Farklı çocukların farklı ihtiyaçları vardır. Altı aylık bir çocuğun bile geceleri kısa bir süre için uyanması normaldir ancak uyanıklık döneminin sadece birkaç dakika sürmesi gerekir. Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci önerilerini paylaşıyor.
  Bebeğinizi sakin tutun
  Bebeğinizi mümkün olduğu kadar sakin ve sessiz tutmaya çalışın. Geceyarısı çocuğunuzu beslemek veya altını değiştirmek gerektiğinde onu çok fazla uyarmayın çok fazla uyandırmayın.
  Gündüz çok uyutmayın
  Çocuğunuzun gündüz çok uzun süre uyumasına izin vermeyin, gün içinde çok uyuyacak olursa gece uyanık olma ihtimali daha fazla olacaktır.
  Kendi kendine uyumasına yardımcı olun
  Bebeğinizin uykusunun geldiğine dair ilk belirtide yatağına yatırın . Bebeğinizin kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesi gereklidir. Bebeğiniz uyuyana kadar onu kucaklamak veya sallamak geceyarısı uyandığında da aynı şeyleri yapmanızı gerektirir. Bu da çocuğunuzun uyumayı kendi başına yapabilmesini engeller
  Emzikle uyutmayın
  Bebeğinizi emzikle yatağa koymaktan kaçının. Emzikle uyumaya alışan bebekler de kendi başlarına emziksiz uyumayı öğrenemezler. Emzikler bebeğin emme ihtiyacını gidermek içindir. Uyku için değil. Bebeğiniz emzikle uykuya dalıyorsa yatağa koymadan önce emziği yavaşça çıkarın.
  Uyandığında müdahalenizi geciktirin.
  Dört ila altı aylık bebeğiniz uyandığında müdahalenizi geciktirin. Bebeğinizi kontrol etmeye gitmek için birkaç dakika bekleyin çünkü bebeğiniz belki de birkaç dakika içinde uykuya yeniden dalabilir. Ağlamaya devam ederse gidip kontrol edin ancak ışığı yakmayın, oynamayın, kucaklamayın veya sallamayın. Eğer ağlama devam ederse biraz daha bekleyip tekrar kontrol edin. Kendisini neyin rahatsız edebileceğini kontrol edin. (Aç olabilir, altını ıslatmış olabilir, ateşli olabilir vb.)
  İlaçlardan kaçının
  Çocuğunuzun uyumasına yardımcı olan ilaçlardan kaçının. Zamanla ilaçlar etkisiz hale gelirler ve bebeğinizin gündüz tam uyanık olmasını engelleyebilirler. Etkileri gece ortasında bitebilir ve gece uyanmalarına neden olurlar. Bazı ilaçlar gece korkularına veya diğer uyku bozukluklarına yol açabilir.
  bebek.com


  Paylaş
  Bebeğinizin daha iyi uyuması için 7 öneri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İlk haftalarda bebekler dünyaya alışma evreleri olduğu için uykularında bazı düzensizliklerin olması normal karşılanmalıdır. Annenin yaklaşımı ile uykularını düzene sokabilir. 3. 3
  Gunduz çok uyutmayin maddesini çok doğru bulmuyorum çocuklar uyuyarak büyür ,, sabah erken uyanan bir cocuk gun içerisinde mutlaka uyuyup dinlenmelidir.yedi uyurlar duası,  yedi uyuyanlar duası,  7 uyuyanlar duası,  Yedi uyurların duası,  7 uyurlar duası,  yedi uyurlar uyku duası,  7 uyurlar duasi