Bebek Sağlığı ve Haberler Forumundan Diş sağlığı anne karnında başlıyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Diş sağlığı anne karnında başlıyor

  Reklam
  Diş sağlığı anne karnında başlıyor


  Hamilelik döneminde yeterli vitamin alınmasını öneren uzmanlar, `Anne adayı yeterli vitamin almazsa bebeğin diş sağlığı olumsuz etkilenir`` uyarısında bulunuyor.

  Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İhya Kahraman, ``Anne adayları hamilelik döneminde yeterli vitamin almalı. Anneler yeterli vitamin almadığı zaman bebeklerin diş sağlığı bundan olumsuz etkilenir" dedi.
  Prof. Dr. Kahraman, ağız ve diş sağlığının anne karnında başladığını belirterek burada en büyük görevin anne adaylarına düştüğünü söyledi.

  Hamileliğin ilk 3 ayıdan bebeğin bütün organlarının oluştuğuna dikkati çeken Kahraman, bu nedenle hamilelik döneminde anne adaylarının beslenmelerine çok dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

  Hamilelik döneminde annelerin beslenmesinin bebeğin sağlığına doğrudan yansıdığını vurgulayan Kahraman, ``Anne adayları hamilelik döneminde yeterli vitamin almalı. Anneler yeterli vitamin almadığı zaman bebeklerin diş sağlığı bundan olumsuz etkilenir`` diye konuştu.

  Prof. Dr. Kahraman, bebeklerin sağlığı bir şekilde dünyaya gelmesi için anne adaylarının alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları da bırakmaları gerektiğini ifade etti.

  Dış sağlığında özellikle doğumdan sonraki sürecin de çok önemli olduğunu dile getiren Kahraman, şöyle devam etti:

  ``Bebekler ilk dünyaya geldiklerinde anne sütüyle daha sonra da mama ile beslenir. Anneler bebeklerini besledikten sonra bebeklerin dişlerini ıslak ya da gazlı bir bezle silmelidir. Bu yöntem ile bebeğin çıkacak dişlerine sağlıklı bir ortam hazırlanmış olur. Bebekler iki yaşına girdiği zaman geçici dişler diye tabir ettiğimiz süt dişleri çıkmaya başlar. Bu geçici dişlerin altında daimi dişlerin genleri gelişiyor. Bu yaşlarda çocukların aldığı ilaçlara çok dikkat etmeli. Çünkü alınan ilaçlar diş sağlını olumsuz etkileyebiliyor. Örneğin alınan antibiyotikler bebeklerde mine bozukluklarının meydana gelmesine sebep olur ve daimi dişleri olumsuz etkiliyor.``

  ``Her şeyden önce süt dişlerinin çıktığı dönemlerde çocukların diş sağlığına ve diş fırçalamalarına özen gösterilmelidir`` diyen Kahraman, ``Eğer çocuklar fırçalayamıyorsa anne ya da babanın çocukların dişlerini fırçalaması gerekir. Aileler buna çocukların dişlerini bilinçli bir şekilde günde 3 defa fırçalamalarına kadar devam etmelidir. Asitli içeceklerde bu yiyecekler kadar dişlerin çürümesine sebep olur. Kimseye asitli içecek tüketmeyin diyemeyiz ama tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması gerekir`` şeklinde konuştu. Emrah Yorulmaz -AA


  Paylaş
  Diş sağlığı anne karnında başlıyor Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Teşekkür ederim kardeşim verdiğiniz önemli bilgiler için Allah sizden razı olsun...