Bebek Sağlığı ve Haberler Forumundan Bebeğe zor kelimeler nasıl söyletilir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebeğe zor kelimeler nasıl söyletilir?

  Reklam
  Bebeğe zor kelimeler nasıl söyletilir? Bebeğe telaffuz edemeyeceği şeyleri söyletmek ve onunla daha iyi iletişim kurmak için Polonyalı bazı dilbilimciler, sağır ve dilsizlerin kullandığı işaret diline başvurmayı önerdi.

  Lehçe “przepraszam” (özür dilerim) veya “kurczaczek” (civciv) gibi kelimeleri telaffuz etmek 12 aylık bebek için çok zor, ancak işaret dilinde uzman dilbilimci Danuta Mikulska’ya göre bebeğin halihazırda bazı hareketleri yapabilecek elleri var.

  “Bebeğin konuşabilmesi için dişlere, yeterince gelişmiş kas ve ses tellerine ihtiyacı vardır. Buna karşılık, bebek bazı hareketleri yapabilecek ellere zaten sahiptir” diyen Danuta Mikulska ve iki akrabasının Varşova’da kurduğu merkezde, işitme engelli olmayan anneler ve bebekleri eğitim görüyor.

  Bir saatlik eğitici oyunların oynandığı derslerde söylenen şarkı, okunan şiir ve yapılan alıştırmalarda söz, sistemli olarak sağır ve dilsizlerin kullandığı işaret dilindeki el hareketleriyle pekiştiriliyor.

  Bu şekilde çocuk ile ebeveynler arasındaki ilişkinin ve hafızanın güçlendiğini, zekanın geliştiğini, bebeğin ellerini kullanma, konsantrasyon yeteneğinin artığını ve hayal gücünün zenginleştiğini belirten dilbilimciler, yöntemin ayrıca bebeğin konuşmaya, okumaya, yazmaya ve sayı saymaya daha çabuk başlayabilmesine yardımcı olduğunu söyledi.

  Mikulska, “Ev işaretinin ev anlamına geldiğini öğrenince kavramsal iş tamamlanıyor. Konuşabilecek kadar büyüyünce, bebeğin bu işlemi kafasında tekrar yapması gerekmiyor” dedi.

  2005’ten bu yana sağır olmayan çocuklarla işaret dili konusunda çalışan Mikulska, aynı zamanda, Polonya’da da işaret dilinin resmen tanınması için mücadele veren uzman grubunun bir üyesi.

  Bilim.org sitesinden alıntıdır


  Paylaş
  Bebeğe zor kelimeler nasıl söyletilir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gözüne ve kulağına hitap edecek şekilde gösterilmesi bebeğin hemen kavramasını sağlayacaktır. Bilginin eğlenceli hale getirilmesi çocukta ilgi ve merak oluşturmasını sağlamaktadır.