Bebek Sağlığı ve Haberler Forumundan Kardeş sevgisinin temeli atılıyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kardeş sevgisinin temeli atılıyor

  Reklam
  Kardeş sevgisinin temeli atılıyor "Pabucu dama atılmak" nedir, bilir misiniz?.. Eve yeni gelen küçücük bebeğin, bütün sevgi ve dikkatleri üzerinde toplamasının ablasını veya ağabeyini ruhen yıkmasına engel olmalıyız. Peki, ama nasıl?
  Eğer aileye yeni bir "misafir" gelme ihtimali belirdiyse, o zamana kadar anne -babanın tek yavuklusu ve evin tek hâkimi olan çocuğun bundan sonra bir tek şeye çok ihtiyacı olacak demektir: Daha fazla ilgi ve sevgiye!...
  Ne yazık ki bir çocuğun yaşamında duyacağı ilk ve belki de en önemli acıyı, anne babalar yeterince ciddiye almazlar. El. üstünde tutulurken, ikinci plâna itilivermenin çocuk üzerinde yaratacağı yıkıcı tesirleri bazen düşünmezler bile. Ve hemen şöyle yakınmalar başlar: "Eskiden bizim Erkan, dünyanın en tatlı çocuğuydu. Ama kardeşinin doğumundan sonra onu tanımak, huysuzluklarına anlam vermek öyle güçleşti ki.."
  Doğrudur kendini tahttan indirilmiş bir veliaht gibi görmeye başlayan çocukta belirebilecek belli başlı duygular güvensizlik, aşağılık duygusu, hatta korkudur. Bu nedenle kendini kardeşine karşı savunma zorunluluğu duyar. Kendilerini tutamayıp annesine-babasına, "Bu bebeği hastaneye geri götürelim! Ne lüzumu var bunun?" diyen çocuklar çoktur...
  Aslında yeni gelen kardeşin yaratacağı sakıncaları önlemek kolaydır. İyi bir yol izlenirse tabii. İlk göz ağrısı daha annenin hamileliğinden başlayarak ikinci çocuğun varlığına hazırlanmalıdır. Çocuk sık sık yaşıtlarıyla bir araya getirilmeli, ortak oyunlar oynamaya, eşya ve oyuncaklarını paylaşmaya alıştırılarak, kardeşinin doğmasıyla evde karşılaşacağı yeni ortama bir çeşit hazırlık yapılmalıdır. Akrabaların veya yakın tanıdıkların çocukları evin ilk çocuğuyla yaşıtsa, bazı günler birlikte gecelemeleri sağlanmalıdır.
  Yine hamilelik döneminde anne-babanın çocuğa sık sık beklenen bebekten, annesinin karnında nasıl büyüdüğünden, nasıl 9 ay uyuyup, beslendiğinden söz etmeleri yararlıdır. Sokakta bebeklerini arabayla gezdiren anneleri gösterip, yakında onun da arabayla gezdirebilece-ği bir kardeşi olacağını anlatmak ilgisini çekecektir.
  Doğacak bebeğin odası, giyecekleri hazırlanırken,"büyük çocuğun" fikrini alıyormuş ve onun zevkine güveniyormuş gibi, ona akıl danışmak, bebek için bir şey alınacağı zaman onunla birlikte çarşıyaçıkmakda kurnazca bir davranıştır. Böylece çocuk farkına varmadan yeni kardeşinin varlığına alışacaktır. Çocukları en çok tedirgin eden şeyin, çevrelerindeki ani değişmeler olduğu saptanmıştır.
  Annenin ikinci (ya da üçüncü veya dördüncü) çocuğunu doğurduktan sonra ailenin ilk çocuğunun (ölçülü bir şekilde) şımartılmaya ihtiyacı vardır. Büyük çocuk, anne-babasının, kardeş geldikten sonra kendisinden soğumadığından kesinlikle emin olmalıdır. Örneğin 3-5 yaşlarındaki çocuğunuz birden eski günlerini özleyip biberondan süt emmek isterse, hiç tereddüt etmeden hemen biberonu ağzına dayayın. Buna benzer garip huylar, küçüklük hevesleri, kardeşini içten benimsemesiyle birlikte ortadan kaybolacak çocuk, yine eski düzenine kısa sürede girecektir.
  Bu dönemin mümkün olduğunca kısa sürmesi için büyük çocuğun küçük kardeşiyle ilgili ne varsa eşit bir şekilde paylaşmasına da onunla ilgili kararlarda da ona akıl danışılması, fikrinin sorulması gereklidir.


  Paylaş
  Kardeş sevgisinin temeli atılıyor Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kardeş mevzu ile ilgili konu için Allahım razı olsun inşallah..