Bebek Sağlığı ve Haberler Forumundan Bebeğinizin Tırnaklarını Keserken Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebeğinizin Tırnaklarını Keserken

  Reklam
  Bebeğinizin Tırnaklarını Keserken

  Bebeklerin tırnakları nasıl ve ne zaman kesilmeli?

  Bebeklerin özellikle ilk haftalarda uzayan ve keskin olan tırnaklarına dikkat edilmesi gerekir. İlk haftalarda hızla uzayan tırnaklar, önlem alınmazsa bebek kendi yüzünü ve vücudunu tırnaklarıyla çizebilir ve zarar verebilir. Bu dönemlerde tırnakları uzadıkça kesmek ve bebeğinize eldiven giydirmek en uygun önlem olacaktır.
  Bebeğinizin tırnaklarını keserken nelere dikkat etmelisiniz.
  Tırnakların çabuk uzamaması için çok kısa kesmek sakıncalıdır. Çok kısa kesilen tırnaklar diplerinde enfeksiyona veya kanamaya sebeb olabilir.
  Bebeğinizin tırnaklarını çocuklar için üretilen küçük çıt çıt makaslarla kesebilirsiniz, eğer normal tırnak makası kullanmak istiyorsanız mümkünse uçları sivri olmayanları tercih ediniz.
  Tırnakların kesilmesi işlemini genellikle bebeğin banyosundan sonra yapabilirsiniz, hem bebeğiniz banyo sonrası rahatlamış ve sakinleşmiş olur, hemde bebeğinizin yumuşayan tırnaklar daha rahat kesilecektir.
  Bebğinizin tırnaklarını uyuduğu zamanlardada kesebilirsiniz.
  Genellikle 1 yaşını geçen çocuklar tırnaklarını kestirmek istemeyeceklerdir, tırnaklarını vücutlarının bir parçası olarak göreceklerdir. Tırnak kesme işlemini özellikle uyurken yapmanız sizi bu sorunlardan kurtaracaktır.
  Tırnak kesme işlemini iki güne yayarak bir elinin tırnaklarını bir gün, diğerininkini ikinci gün kesebilirsiniz.


  Paylaş
  Bebeğinizin Tırnaklarını Keserken Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebeklerin derisi çok hassastır. Tırnaklarını keserken fazla derine inmemeye deriyi kesmemeye özen göstermek gerekir. Yoksa bebeğin tınak uçları yanar ona acı veriri. Uyuduğu zaman rahat bir şekilde kesilebilir.tırnak keserken okunacak dua