Bebek Sağlığı ve Haberler Forumundan Video oyunlarının bir tehlikesi daha Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Video oyunlarının bir tehlikesi daha

  Reklam
  Video oyunlarının bir tehlikesi daha


  New York Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, günde bir saatten daha fazla video oyunu oynayan çocuklarda eklem ağrılarında (bilek ve parmak) artış görüdüğünü kanıtladı.

  Philadelphia'da gerçekleştirilen bir toplantıda sunulan araştırmaya 11 yaşındaki Deniz İnce isimli Türk çocuğu öncülük ediyor. Bir gün portakal sıkarken eklem yerlerinin ağrıdığını fark eden çocuğun sürekli olarak Nintendo Wii konsolunda oyun oynadığı için sorunun bundan kaynaklanabileceğini düşünmesiyle ve babasının da yardımıyla (babası bir romatolog) kendi sınıf arkadaşları üzerinde bu konunun incelenmesini sağlıyor.

  7 ile 12 yaş arasındaki 171 çocuk üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonucunda, belirli bir sürenin üzerinde oyun oynamanın özellikle bu yaşlardaki çocuklarda eklem ağrısına neden olduğu ortaya çıktı. New York Üniversitesi Hastanesi'nde görevli Dr. Yusuf Yazıcı, daha küçük çocuklarda daha ciddi ağrılarla karşılaştıklarını belirterek, "Günde 2 saat oyun oynayan 7 yaşındaki bir çocukta, günde 2 saat oyun oynayan 10 yaşındaki bir çocuğa göre daha fazla eklem ağrısı oluyor" dedi.

  Daha küçük çocuklarda daha fazla ağrı olmasının nedenini tam olarak bilmediklerini söyleyen araştırmacılar, sorunun büyük olasılıkla kasların ve tendonların hala gelişme sürecinde olmasından kaynakladığını ifade ettiler.

  Araştırmanın bir başka sonucu ise Nintendo Wii'nin diğer oyun cihazlarına göre daha fazla ağrıya sebep olduğunun tespit edilmesidir.

  Bu yaşlardaki çocukların kas ve tendon gelişiminde oyun oynamanın ciddi sorunlar oluşturduğunu belirten Northwestern Üniversitesi Profesörü Dr. Eric Ruderman, ailelerin çocuklarının ne yaptıklarını iyi gözlemlemeleri gerektiğini söyleyerek, günde iki veya üç saat oyun oynamanın 7-8 yaşlarındaki çocuklar için oldukça fazla olduğunu ve bunun da ağrılara neden olduğunu sözlerine ekledi.

  Araştırmaya öncülük eden ve ortopedi alanında cerrah olmak istediğini söyleyen Deniz, "Benim yaşımdaki çocuklara günde 1 saatten fazla oyun oynamamalarını tavsiye ediyorum. Eğer geçmişe gidebilseydim 7 yaşından önce asla oyun oynamazdım" dedi.
  Zaman Online


  Paylaş
  Video oyunlarının bir tehlikesi daha Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Günümüzde olan çok önemli bir mevzuu.Faydalı ve uyarıcı bilgiler için Allahım razı olsun sağolasınız... 3. 3
  Birsey sorcam zeynep bacim bu konu guncelleme isini birtek mod veya adminler mi yapabiliyor..cunki bende bazen okuyorum ve guncellemek istiyorum da ?