Müslüman Hanımlar ve Güzellik ve Bakım Forumundan Cilt bakımı-İz Tedavisi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cilt bakımı-İz Tedavisi

  Reklam
  İz Tedavisi

  İzler veya tıbbi tanımı ile skarlar; değişik sebeplerle, vücudun değişik bölgelerinde, değişik şekillerde, yaralanmalar veya akne benzeri rahatsızlıklar sonrasında oluşabilirler.
  Deri bütünlüğünü bozan her durum izle iyileşir. Cildimizin sadece en üst tabakası kendini yenileme kabiliyetine sahiptir. Bu tabakanın tamamını içine alan yaralanmalar mutlaka izle iyileşecektir. Bu bir yaralanmadan estetik müdahalelere kadar da geniş bir yelpazeyi içine almaktadır. Estetik cerrahi girişimlerin hepsinde de iz kalmaktadır ancak uygulanan özel teknikler sayesinde bu izler gizlenebilmektedir.
  Yüz bölgesinde meydana gelen yaralanmalardan sonra oluşmuş izlerin cerrahi tedavisinde izin yönü çok önem kazanmaktadır. Yüzde mevcut olan gençlerde gözle görünmeyen, yaşlılıkla kırışıklık olarak kendini gösteren bir takım çizgiler vardır. Bu izler eğer yüzdeki görünmeyen çizgilere paralel olarak oluşmuşsa çok az belirgin olarak kalırlar. Yok, eğer bu çizgilere dik yaralanma olmuşsa mutlaka belirgin bir iz olacaktır. Bu tip izlerin tedavisinde de amaç; bu izleri kırmak ve yüz çizgilerine paralel hale getirmektir.
  Kollar ve bacaklardaki izler için tedavi şekli biraz daha farklıdır. Çünkü kol ve bacaklarda ancak yeteri kadar cilt vardır bu yüzden de o bölgelerin yaralanmaları sonrasında belirgin iz kalma ihtimali de yüksektir. Cerrahi olarak yapılacak işlemler iyileştirme, izin kalınlığını azaltma amaçlı olacaktır.
  Cerrahi işlem veya lazerlerle tedavisi planlanan izlerde yapılan işlemin titizliğinin önemi kadar hastanın yara iyileşmesi özellikleri de ön plana çıkmaktadır. Normalde yara iyileşmesi yara dudaklarının birbirine tam teması sağlandığında durur ancak bazı insanlarda yara dudaklarının tam temasından sonra yara iyileşmesi durmaz ve iyileşme süreci devam eder ve deriden kabarık, kızarık ve hatta bazen kaşıntılı bir hal alır. Bu durumlar hipertrofik skar veya keloid olarak adlandırılmaktadır ve bu durumların tedavisi oldukça zordur.
  İzlerinden tamamen kurtulmayı istemek, yok olmalarını istemek biraz hayalciliktir. Hastanın beklentisi mevcut izlerinin daha iyi hale getirilmesi olmalıdır.


  Paylaş
  Cilt bakımı-İz Tedavisi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir çok insanda cilt lekeleri ve izleri vardır.Bunların bir kısmı doğuştan gelmekle beraber bazıları da kazalar sonucu oluşmaktadır.Bu lekelerin artık giderilmesinde estetik cerrahiden faydalanılmaktadır.