Müslüman Hanımlar ve Güzellik ve Bakım Forumundan Sivilceli Ciltler ve Çözümleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sivilceli Ciltler ve Çözümleri

  Reklam
  Sivilcelerime yıllar önce bu su ile veda ettim  SİVİLCE İÇİN FORUMDA ÇOK KONU VAR AMA BENİM VERECEĞİM KONU,TOPİKLER ARASINDA KAYNAYIP GİTMESİN DEDİM..BELKİ İHTİYACI OLABİLECEK KİŞİLERİN DİKKATİNİ ÇEKER DİYE..

  Yıllar önce,üniversite birde iken,yani ergenlik dönemimde falan da değilken,ağır sivilce sorunu yaşadım..Hayatımı karartmıştı artık..sokağa,okula gitmek istemiyordum.Bir cilt doktoru,(sonra rahmetli oldu,Allah rahmet etsin) gelmişti babamın çalıştığı kurumun polikliniğine..Babam bir de ona götüreyim seni dedi..umutsuzca gittim..Doktor bir tertip yazdı ve bunu eczaneye yaptır,dedi.Yanında da bir antibiyotik verdi..MAKSİPOR TABLET..
  Bu suyu pamuğa alıp,sabah ve akşam yüzünü bununla bastıra bastıra temizleyeceksin ve bunun dışında ne sabun,ne su kullanmayacaksın dedi...
  Yaptırdım..ama içinde aseton vardı ve kullanmaya korkuyordum..öylece bir ay ellemeden banyo dolabında beklettim..
  Ama sonunda pes ettim ve ne olursa olsun artık deyip,kullandım.Antibiyotiği de o gün almaya başladım..cumaydı,hiç unutmuyorum..
  Pazartesi okula gittiğimde,yüzümdeki mor lekeler,sivilce kabukları dökülmüştü ve pürüz yoktu.Herkes şaşırdı..
  Sonra ben bunu tam iki yıl ,cilt toniği olarak kullandım.Zaten ilk iki haftada tamamen geçtiler ve toplamda iki kutu maksipor bitirdim.Ama ne olur ne olmaz diye bu tonikten vaz geçemedim.Pek çok arkadaşım da sonradan benden formülü alldı...o kadar çok yaptırdım ki artık ezberimde..

  Resorchine>>>>>8gr
  Alkol/Aseton>>>>125gr(aâ)
  Eau de rose>>>>>100 gr (u.s.ext)


  Bunu olduğu gibi kopyalayıp eczacıya verin,o anlar..Ama yine de hatırlatmamı yapayım,alkol ve aseton eşit miktarda ikisi de 125 er gr.olacak..
  İnşallah kullanıp faydasını görenler olursa,buraya yazarlar...
  Not=Eh,teşekkür et butonuna basarsınız heralde di mi?

  28/Şubat/2008 BU BÖLÜM TOPİK AÇILDIKTAN AYLAR SONRA TARAFIMDAN EKLENMİŞTİR.LÜTFEN DİKKATLİ OKUYUN.SÜREKLİ AYNI SORULARA CEVAP VERMEKTEN YORULDUM,HATTA BENİM YERİME CEVAP YAZMA ZAHMETİNE KATLANAN BİR ÇOK ARKADAŞIM DA ARTIK YORULMUŞTUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
  1-Yüzünüzü yıkamayın konusu yanlış anlaşılmış gördüğüm kadarıyla.Elbette ki abdest alan,duş alan insanın yüzüne su değdirmesi kaçınılmazdır.Zaten de bunda bir sakınca yoktur.Burada önemli olan sabahları ve akşamları o alıştığınız bol suyla ve temizleyici sabunlarla yüzün yıkanmasından vazgeçilmesi ve sadece pamuk ve losyon ile yüzünüzün temizlenmesidir.Gözlerinizi ayrıca yıkayabilirsiniz ama cildinizi abdest veya duş zamanları dışında su ile yıkamaktan vazgeçmeniz gerekiyor.

  2-Antibiyotiği lütfen kafanıza göre kullanmayınız.Doktor tavsiyesi ile kullandığımı topikte defalarca yazdım.Losyondan tek başına sonuç alamazsanız,cildinizdeki akne sorunu fazlaysa bir doktora danışıp antibiyotiği de yanında yazdırabilirsiniz.Ama hafif cilt sorununuz varsa antibiyotiği kullanmayın.Losyon yeterli olacaktır.

  3-Defalarca ,bunun bir DOKTOR tarafından yazılmış reçete olduğunu vurguladığım halde,işgüzar eczacılar tarafından reçetenin içeriği ile oynanmasına,bazı miktarların ve maddelerin değiştirilmesine,eczacının kafasına göre şunu ekleyelim bunu çıkartalım demesine izin vermeyin.Lütfen losyondan yeni losyonlar türetip burda yazmayın.Verilen ölçüye sadık kalın.Yine söylüyorum,bunu kafamdan uydurmadım,kocakarı ilacı da değil,bu bir DOKTOR reçetesidir.Avni Bakkal adını nette araştırıp,iç rahatlığı elde edebilirsiniz.

  4-Hamilelerin kullanıp kullanmaması konusunda bana soracağınız soruları,kendi jinekoloğunuza danışmanız daha sağlıklı olmaz mı?

  5-Losyonun yanında herhangi bir sivilce ilacı yutup yutamayacağınızı da ben bilemem.Ben kullanmadım.Çok iyi sonuç da verebilir,çok kötü sonuç da.Bu konudaki sorularınızı yine o yuttuğunuz ilacı veren doktorunuzla görüşmenizi şiddetle tavsiye ederim.

  6-Sivilceleriniz geçtikten sonra,losyonu koruyucu olarak beş altı ay kullanabilirsiniz tabii ki.Ancak bu durumda içindeki alkol/aseton ortaklığını 125 gr.'dan 100 gr.'a düşürmenizi tavsiye ederim.

  7-Makyaj konusunda da kullananlar arasında sıkıntı varmış,tavsiyem sonuç alana kadar ağır,yağlı ve gözeneklerinizi kapatacak her türlü kozmetikten mecbur kalmadıkça uzak durmanızdır.Sonucu biraz bekleyin,inanın ki sonraları,makyaj bile yapmaya gerek duymayacağınız parlaklıkta bir cildiniz olacak,biraz sabır.Çok kuruluk hissederseniz,kaliteli bir nemlendirici kullanmanızı da tavsiye edeceğim.

  Başka sorular tekrarlandıkça buraya ekleyeceğim.
  Topiğe gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ediyorum.  Paylaş
  Sivilceli Ciltler ve Çözümleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  AKNE NEDİR, tedavi yöntemleri nelerdir?
  Akne, siyah veya beyaz noktalar, bir çok türden sivilceler ve bazen de kistler şeklinde kendini gösteren tıkanmış gözeneklere verilen isimdir. Yüz bölgesi, boyun ve bazı durumlarda da göğüs, sırt, omuz ve kolların üst kısımlarında oluşabilir. Gençlerde sıkça görülür. Ancak bu sorun herhangi bir yaş grubuna özel değildir: 40'lı yaşlarda olan ergin kişilerde de akne problemi yaşanabilir. Hayati bir önemi olmamasına karşın bu sorunu yaşayanlar için çok can sıkıcı ve görüntü olarak kötüdür. Yoğun akne ciddi ve kalıcı cilt izlerine neden olabilir.

  Kimler akneden etkilenir?
  Irk ve etnik kökeni ne olursa olsun, 12 ile 17 yaş arası insanların %100'üne yakını akneden hafif ya da yoğun bir şekilde etkilenir. Bunların büyük çoğunluğu reçetesiz satılan ürünler kullanarak bu sorunlarıyla baş eder. Ancak bazıları için akne daha ciddi bir sorundur. Ergenliğini yaşamakta olan gençlerin yaklaşık %40'ı doktora baş vuracak derecede sorun yaşar.

  Genel olarak akne 10-13 yaşlar arasında başlar ve 5-10 yıl kadar sürer. Yirmili yaşların başında kendi kendine geçer. Genelin dışındaysa akne probleminin 30'lu hatta 40'lı yaşlarda devam ettiği, hatta o yaşlarda ortaya çıktığı da olabilir.

  Genç erkekleri ve genç kadınları aynı oranda etkilese de bazı farklılıklar vardır: erkeklerin yaşadığı akne problemi daha yoğun olabilir. Buna karşın bir uzmana baş vurma yüzdesi genç kadınlarda daha fazladır. Genç kadınların yaşadığı akne problemi aybaşı dönemlerinde yaşadıkları hormonal değişikliklere bağlı da olur. Bunun dışında kadınların yaşayabileceği bir diğer akne problemi de kozmetik ürünlerinden kaynaklanandır.


  Akne çeşitleri


  Akne ve cilt sorunlarıyla ilgili bir yazı okuduğunuzda konuyla bağlantılı bazı tanımları bilmek önemlidir. İşte akneyle ilgili karşılaşabileceğiniz bazı terimler:

  Lesion (lezyon)
  Cilt hücrelerinin hastalık veya yaralanma sonucu fiziksel değişime uğramalarına lezyon adı verilir. Harici (akne, cilt kanseri, bıçak kesiği vb.) veya dahili (iç organlarda görülenleri) olarak ayrılırlar. Yani akne lezyonu denildiğinde yağ bezlerindeki bir düzensizlikten kaynaklanan ciltteki fiziksel değişimden bahsedildiği anlaşılır. Akne lezyonlarının ciddiyeti comedon denen siyah ve beyaz noktalardan nodül ve kistlere kadar değişir.

  Comedon (siyah ve beyaz noktalar)
  Bunlar yağ foliküllerinin içindeki ölü hücreler, minik kıllar ve bazen bakterilerle tıkanmış yağ dokularıdır. Görüntüleri nedeniyle "siyah veya beyaz noktalar" olarak adlandırılırlar. Steril ortamda bir cilt uzmanı tarafından yapılmadıkça sıkılmamalıdırlar çünkü çok çabuk mikrop kapıp daha büyük sorunlara sebep olabilirler.
  Papule
  Cildin üzerinde hafifçe yükselti oluşturan küçük (5 mm veya daha ufak) ve sert lezyonlardır. Bazıları gözle görülmeyecek kadar minik olmasına rağmen dokunulunca pürüzlü bir his verir.

  Pustule (sivilce)
  Kubbe şeklinde, cerahatli (beyaz kan hücreleri, ölü cilt hücreleri ve bakteri içerir) ve hassas bir lezyon türüdür. Genellikle merkezinde bir kıl bulunur. Gelişerek kist halini almadıkça bu tür sivilceler genellikle iz bırakmazlar.


  Macule (yara izi)İyileşen bir akne lezyonunun geçici olarak bıraktığı kırmızımsı lekedir. Yassı ve genellikle pembemsi kırmızıdır. Geçmesi günler, bazen haftalar alır.
  Cyst (kist)İçlerinde beyaz kan hücreleri, ölü hücreler ve bakteriler gibi sıvı veya yarı sıvı maddeler bulunduran kesemsi lezyonlardır. Sivilceden büyük ve iltihaplıdırlar. Cildin alt tabakalarına kadar yoğun etkileri vardır, ağrı verebilirler ve çoğunlukla iz bırakırlar. Ne zaman dermatologa başvurulmalı?

  Aşağıda sayılan durumlarda mutlaka dermatologla temasa geçilmelidir:

  Reçetesiz satılan ürünlerle bir sonuca varamadıysanız,
  Artık akne probleminiz hayattan aldığınız zevki etkiliyorsa,
  Akne lezyonlarının dışında akne izleriniz de varsa,
  Akne lezyonlarınız geniş ve ağrılıysa,
  Akne lekelerin oluşmasına sebep oluyorsa.


  Akne tedavisi


  Akne tedavisinin amacı akne lezyonlarını yok etmek ve yenilerin oluşumunu önlemektir. Aknenin oluşumuna göre farklı tedavi yöntemleri vardır:
  Sebum üretiminin azaltılması
  Bir tür bakteri olan P.aknenin azaltılması
  Cilt hücrelerinin dökülmesinin normale döndürülmesi
  Farklı sebepleri tedavi etmek için bazen iki ya da daha çok akne ürünü kullanılabilir. Ancak bunu yaparken mutlaka dermatoloğa danışılmalıdır.

  Kullanılan tedavi yöntemi ne olursa olsun dermatolog tarafından aksi söylenmedikçe uyulması gereken kurallar vardır:
  Akne sıkılmamalı, kurcalanmamalıdır. Bunun yapılması aknenin dağılmasına ve cildin diğer bölgelerine yayılmasına neden olur.
  Yüzün günde en az iki defa saf sabun ve suyla hafifçe temizlenmesi ve iyice kurutulması lazımdır. Ovuşturma cildinizi tahriş ederek aknenin daha kötü bir hal almasına neden olur.
  Akneye neden olmayacak kozmetik ürünler kullanılmalıdır.
  Kullanılan akne ürünlerinin cilde işlemesi için gerekli olan zaman unutulmamalıdır. Dermatolog veya eczacıya ürünün nasıl ve ne süreyle kullanılması gerektiği mutlaka sorulmalıdır.
  Bazı akne tedavi ürünleri cildin güneş ışığı ve ultra viyole ışınlarına karşı duyarlılığı artırabilir. Güneşten korunmalı ve tedavi boyunca solaryumlardan uzak durulmalıdır.

  Unutmayın: bir dermatologun çözemeyeceği akne problemi hemen hemen yoktur. Probleminizden daha kısa sürede kurtulmak için mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.
 3. 3
  Akne Neden Olur?  Akne neden olur?

  Normalde yağ bezlerin salgıladığı yağ deri yüzeyine çıkar. Ergenlik döneminde yağ salgısı artar. Yoğunlaşmış yağ kütlesi yağ bezi kanalını tıkayarak "komedon" denilen siyah ve beyaz noktaları oluşturur. Deride bulunan bazı bakterilerin de etkisiyle iltihap ortaya çıkar.

  Kimlerlerde görülür?

  Genetik, ırksal, hormonal, psikolojik faktörler kişinin akneli olmasında etkilidir. Bazı ilaçlar ve kozmetikler de akne yapabilir. Bazı meslekler akneyi etkiler. Sıcak ve rutubetli çevre akne için iyi değildir. Ergenlik çağındakilerin yüzde 80’inde farklı şiddetlerde akne vardır. Ergenlikten sonra da bazı kişilerde akne devam edebilir Kadınlarda adet kanamalarıyla ilişkili olabilir. Bazı hastalarda da özellikle kadınlarda yetişkinliğe kadar akne görülmeyebilir
  .

  Diyetin faydası olur mu?
  Çikolata, yağlı yiyecekler, kuruyemişler sık suçlanır. Ancak bilimsel olarak akneye neden olduğu ya da akneyi arttırdığı saptanmış bir yiyecek yoktur. Bununla birlikte sağlıklı beslenme herkes için olduğu gibi akneli hastalar için de gereklidir.

  Akne neden tedavi edilmelidir?

  Akne cildimizde ve psikolojimizde izler bırakabilir. En önemli tedavi nedeni bu izleri önlemektir. Aknenin cildimizdeki izlerinin tedavisi akne tedavisinden daha zordur ve yüzde yüz sonuç alındığı söylenemez. Tedavi sonucunda kişinin akneli geçireceği dönem kısalmış olur. Çünkü genelde ergenlik yüzündendir ve geçer denilen bu durumun ne kadar zamanda geçeceğini tahmin etmek zordur. Bazen yıllarca devam eder.

  Sivilcede deriye sürülen ilaçlar ne zaman ve nasıl kullanılır?

  Hafif ve orta şiddetteki akne tedavisinde çoğunlukla bu tür ilaçları kullanırız. Antibiyotik tedavisiyle birlikte de kullanılabilir. Kullanılan ilaçlar krem, jel, losyon, temizlik ürünleri şeklinde olabilirler. Krem tedavilerinin günde kaç kez ve nasıl uygulanacağı önemlidir.Çoğu sivilce kremi ciltte hafif kızarıklık, kuruma yapabilir. O yüzden çok fazla miktarda ve sıklıkta sürülmemelidir.


  Ağızdan ilaç tedavisi ne zaman verilir?

  Antibiyotik tedavisi harici tedavilerin yeterli olmadığı durumlarda uzun süreli kullanılabilir. Özellikle adet bozukluğu ve tüylenme şikayeti olan bayan hastalar hormonal açıdan da incelenmelidir. Doğum kontrol hapı gibi ilaçlar bu durumlarda kullanılır. Retinoid tedavisi A vitaminine benzer bir ilaçtır. Diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyen veya hızla iz bırakan akneleri olan hastalarda uygulanabilir.

  Akne izleri nasıl tedavi edilir?

  Akne izlerinde laser, dermabrazyon, kimyasal peeling, dolgu maddeleri, cerrahi yöntemler kullanılabilir. Hastaya göre kullanılacak yöntem değişir.  Lazer tedavisi kime yapılır?
  Lazer tedavileri öncelikle izleri gidermeye yöneliktir. Akne tedavisinde kullanımıyla ilgili çalışmalar da vardır. Akne tedavi edildiğinde bazı hastalarda akne yerlerinde kalan kızarıklıklar ve deri yüzeyini bozan izler hastalar için büyük kozmetik problem oluşturmaya devam eder.

  Lazerler nasıl etki eder?

  Lazer sistemlerinin bazıları deride soyma yaparak etkili olurlar. 5–10 gün içinde deri yara olup iyileşir. Bir süre hafif bir kızarıklık olabilir. Bu lazerler iz, lekelenme, enfeksiyon gibi riskler nedeniyle sınırlı hastalarda deneyimli doktorlar tarafından uygulandığında başarılı olabilir.

  Deriyi soyan lazerlerin uygulama zorluğu nedeniyle kullanımları çok sınırlıdır. Yeni lazer sistemleri bu açıdan çok avantajlıdır. Aslında uzun yıllardır kılcal damar tedavisinde kullanılan Pulse-dye lazer artık hafif ve orta şiddette sivilce ile birlikte olan kızarıklığın tedavisinde kullanılıyor. Ben de bu lazerle hastanın günlük yaşamını etkilemeden çok başarılı sonuçlar aldım. Bu lazerin ayrıca kollajen üretimini arttırıcı etkisi bulunuyor. Çöküklükler kabarıklıklar şeklinde oluşan izlerde de faydalı olabiliyor. Bu lazer FDA onaylı yurtdışında da çok kullanılan bir lazer çeşidi.


  Pulse dye lazer tedavisi kolay mıdır?

  Pulse-dye lazer tedavisi hastayı kısa sürede etkili ve güvenli bir şekilde görünüm açısından da memnun eden bir tedavidir. Tedavi süreci hastanın normal yaşamını sürdürmesini kısıtlamaz. Deri yüzeyini etkilemez. Birkaç gün sürebilen kızarıklık, morluklar olabilir. Kapatıcıyla kapatılabilirler. İşe, okula devam edebilirler.

  Kaç tedavi seansı gerekir?

  Sonuçlar 3–4 haftada alınmaya başlar. Genel olarak bir kaç seans tavsiye edilir. Her tedavi seansı 15–20 dakika kadar kısa sürer.

  Tedavi ağrılı mıdır?

  Hayır. Tedavi sırasında hafif bir rahatsızlık duyulabilir. Bu genelde bir lastiğin deri yüzeyine çarpması şeklinde bir histir.

  Akne Tedavisinde yapılan yanlışlar nelerdir?

  En önemli eksiklik hasta doktor iletişimidir. Hastanın akne hakkında fazla bilgiye sahip olmaması, hastalara yoğunluk içinde akne ve tedavi hakkında fazla bilgi verilememesi bir müddet sonra tedavinin yan etkiler nedeniyle ya da işe yaramıyor diye bırakılmasına neden olabilir. Bazı hastalar da ilaçları düzensiz kullanmakta bu yüzden de başarılı sonuç alamamaktadır. Akne tedavisi basamaklar halinde uygulanır. Mevcut tedaviye cevap alınamıyorsa bir üst basamağa geçilir. Bunun içinde genelde 4–8 hafta kadar beklemek gerekir.


  Tedavi sonrası akne tekrarlarsa ne yapmalı?

  Öncelikle akne geçse bile doktorla konuşmadan ilaçların bırakılmaması gerekir. Bu gibi durumlarda hastalığın tekrarlama riski daha fazladır. Bazı hastalarda akneler inatçıdır ve gerekirse tedaviler doktor kontrolünde tekrarlanabilir ve sonuç alınır.
  Dr. Canan Savaş
  Dermatoloji Uzmanı
 4. 4
  Güneşin kurutucu etkisi ve iyotlu deniz suyu yazın akneyi aklımızdan çıkarır. Ama sonbahar ve kış, aknenin çoğaldığı dönemlerdir. Pek çok şey aknenin türüne bağlı olsa da, ultraviyole ışınlarının etkisi cildi kurutup, yağ üretimini düzenliyor. Bu yüzden sonbahar ve kış aylarında da solaryuma girerek aynı etkiyi yaratabiliriz. Gençlerde görülen akne, ergenliğin ilk dönemlerinde, vücutta gelişim ve değişimler başladığı sırada ortaya çıkıyor. Bu durum, bir dizi hormonal dengesizliğe bağlı. Doğal olarak bu gibi hormon dengesizlikleri yetişkinlerde de görülebiliyor. Örneğin, adet döneminde ortaya çıkan sivilceler bu tür bir dengesizlik sonucudur. Diğer bazı durumlarda ise, akne oluşumu, kortizon ya da B12 vitamini içeren ilaçlar, ya da dışarıdan uygulanan vazelin preparatları ve bitkisel yağların uzun süreli kullanımına bağlı.

  TEMİZLİK NASIL OLMALI? Cilt temizliği, sabahları derinin salgılarını harekete geçirmek; akşamları ise, gözeneklerde birikmiş kir zerreciklerinden kurtulmak için mutlaka yapılmalı. Cildinizin haftada 2-3 kez, tüm yağ kalıntılarını alacak bir maskeye de ihtiyacı vardır. Aynı zamanda cildi derinlemesine nemlendiren bir maske seçmeye özen gösterin.

  10 DAKİKALIK BİR BUHAR BANYOSU Haftada 1 kez, buhar banyosu hazırlayın: Gözeneklerin genişlemesini sağlayacağından, siyah noktalardan kurtulmanız kolaylaşacaktır. Başınızın üzerine bir havlu örterek, yarıya kadar kaynar su doldurduğunuz bir tencerenin üzerine eğilin. 10 dakika sonra, yüzünüzü kurulayın ve siyah noktaları sıkın. Bu işlemi yaparken, ellerinizin temiz olmasına dikkat edin. Parmak uçlarınıza sargı bezi sarıp noktaları sıkabilirsiniz. Ama sıkmakta zorlanırsanız fazla üstelemeyin. Cildiniz tamamen kuruduğunda tekrar buhara tutun. İşlem sona erdiğinde yüzünüzü bir tonikle dezenfekte edin.

  HERKES İÇİN GEÇERLİ ÖNERİLER Gençler arasında özellikle yaygın olan bu problemin çözümünde, cilt tipleri farklı olduğundan, kızların ve erkeklerin uygulaması gereken kürler de farklı. Ancak yine de, her iki cinsin de uyması gereken bazı kurallar var.

  1. Doğru ve hijyenik temizlik: Cildi fazla hırpalamadan düzenli olarak yıkayın. Cildi fazla kurutmamak için pH değeri derinin doğal pH'ına yakın (5.5 civarında) bir temizleyici kullanılmalı. Daha da derinlemesine bir temizlik isteniyorsa, her 3-4 günde bir, gözeneklerde biriken yağ ve tozu alan kil maskesi uygulanabilir.

  2. Beslenmeye dikkat: Çikolata ve şarküteri ürünleri sivilce yapar görüşü, çok yaygın fakat çürütülmüş bir iddia. Son araştırmalar, beslenmenin akne üzerinde doğrudan etkisi olmadığını gösterse de, üzerinde durulması gereken önemli bir nokta var: Meyve ve sebze açısından zengin, sağlıklı beslenme cildin en önemli dostu.

  3. İyi dinlenin: En iyi güzellik kürü uyku. Stresten uzak bir ortamda dinlenebilmek çok önemli. Özellikle gecede en az 7-8 saat uyumak şart. Uykunun hormonal aktiviteyi düzenlediği herkesçe biliniyor.

  4. Ellerinizi yüzünüzden çekin: Cilde zarar vermeksizin yok edilebilecek siyah noktalardan farklı olarak, kançıbanları asla sıkılmamalı. Aksi halde, iltihaplı enfeksiyon, ardında bir yara ve iz bırakarak yayılabilir.

  5. Uzmana görünün: Kış gelip de akneler belirmeden önce mutlaka dermatologunuzla görüşün. Çünkü, yaz aylarında kuruyup hassaslaşan cildiniz, tatil öncesinde uyguladığınız akne tedavisini tekrarlamanızdan zarar görebilir.

  6. Bitki çayları da işe yarıyor: Her gün organizmayı temizleme özelliği taşıyan bir bitki çayı içmek cildinize faydalı olacaktır. Özellikle ıhlamur ve rezene içeren çayların çok yararını görürsünüz.

  KIZLAR İÇİN BAKIM

  Pudra ve allıktan uzak durun: Cildi çabuk sivilcelenenler makyaj yapmaktan vazgeçmeli. Tabii biraz rimel ve bir parça ruja değil sözümüz. Herşeyden önce, hijyenik nedenlerle allık ve pudra kullanmaktan vazgeçmeli: Zaten aşırı salgılanan yağ ile dolmuş gözenekler, makyaj malzemeleri kullanılınca iyice tıkanıyor. Bunun yanında, estetik bir neden de var: Makyaj, kusurları gizlemek yerine çoğu kez daha da belirginleştiriyor.

  Az yağlı bir fondöten seçin. Makyajsız yapamayanlar hafif bir fondöten kullanabilir. Ancak, yağlı ciltler için özel olarak geliştirilmiş, siyah nokta oluşumuna neden olmayan (gözeneklerde birikecek madde içermeyen) bir malzeme seçilmeli.

  Akne ve aşırı kıllanma: Akne yanında aşırı kıllanmadan da şikayet eden genç kızlar, antiandrojen hormonlar içeren doğum kontrol haplarından faydalanabilir. Ancak bu hapların 16 yaşın altındakilerce alınması sakıncalı olacaktır.

  ERKEKLER İÇİN BAKIM

  Hijyene daha fazla özen: Ergenlik çağındaki erkekler, katıldıkları sportif faaliyetlerin yoğunluğu yüzünden, yaşıtları olan kızlardan daha fazla terlerler. Bu bakımdan, hijyene özel bir önem vermeleri şarttır. Terlemenin ardından yüzün mutlaka yıkanması ve akneye karşı dezenfektan uygulanması gerekli.

  Erkeklere özel kozmetikler: Bazı ilaç firmaları, akne tedavisi ilaçlarında, kızlar ve erkekler için ayrı formüller uyguluyor. Genç kızlara uygun olan ilaçlar daha hafif. Erkeklerin kendileri için hazırlanmış formülleri kullanmaları daha iyi sonuç veriyor.

  Sık sık tıraş olun: Sakal uzamaya başladığında, kıllar, akne iltihabının artmasına neden olabiliyor. Bu yüzden sık sık tıraş olmak gerekli.

  Tıraş sonrası bakım: Kullandığınız after shave parfüm içermemeli. Akneli cilt, after shavelerin içerdiği alkole karşı oldukça duyarlı. Akne kremlerinde az miktarda bulunan alkol, cildin pul pul dökülmesine ve kurumaya neden olabilir. En iyisi alkolsüz tonikleri tercih etmek.

  Akne artık sorun değil

  Aknelerin ilginç bir öyküsü var. Genellikle ergenlik çağındaki erkek ve kızların yüzleri sivilcelerle doluyor. Özellikle de delikanlı adayları tam karşı cinse ilgi duymaya başladıkları dönemde yüzlerinde beliren sivilceler yüzünden sıkıntı çekiyorlar. Ergenlik çağı sivilcelerine o dönemde vücuttaki hormon dengelerinin değişmesi neden oluyor. Akneler, yetişkinlerin de de en büyük sorunlarından biri. Yüzde, boyunda, omuzlarda ve sırtta çıkan sivilcelerden kurtulmak elbette mümkün.

  Aknelerin oluşmasında yağlı cilt ve bakteriler etkili. Bu nedenle, aknelerden yakınan bir kişinin öncelikle hayvansal yağlardan uzak durması gerek. Bu arada bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklere ağırlık vermeli. Yağ ve şeker miktarı fazla olan hazır yiyecekler, akneleri çok iyi besler. Derinin doğal koruyucu yağı olarak bilinen sebumun üretimini azaltır. Çikolata, dondurma, sosis ve dondurulmuş hazır et yemekleri aknelerden yakınan kişiler için zararlı. Buna karşılık bol bol yeşil sebze ve narenciye türü meyveler yenmeli. E vitamini alabilmek için de sıvı yağlar kullanılmalı.

  Hormon dengesi

  Aknelerin hormon dengesizliğinin bir sonucu olduğunu belirtmiştik. Vücuttaki hormon dengesini düzene sokmak için her gün lahana yenmeli. Bu sebze ayrıca bakterileri öldüren sülfür içerdiği için de aknelere karşı güçlü bir savunma silahı sayılıyor. Mango, kiwi ve ananas gibi tropikal bölge meyveleri de çok yararlı. Tuz katılmamış sebze suları, çiğ meyve ve sebzeler ve salatalarla beslenilmeli. Akne ciddi bir sorun olursa mutlaka bir deri uzmanına baş vurulmalı. Ancak gerekli önlemler alınırsa, aknelerden doktor tedavisine gerek kalmadan kurtulmak mümkün.

  Tedavi mümkün

  Cilt uzmanları, aknelerin her zaman tedavi edilebileceği kanısındalar. Aknelere karşı kullanılan antibiyotikler yararlı oluyor. Ancak rasgele bir antibiyotik kullanmak yanlış. Cilt uzmanının önereceği antibiyotikler etkili olur. Ayrıca cilt uzmanları, hormon ve A vitamini alınmasını önerebilirler. Yiyeceklerin aknelerin kesin nedeni oldukları iddia edilemez. Ama çikolata yedikten sonra yüzde sivilceler çıkarsa, yiyeceklerin de akne nedenleri arasında sayılması gerektiği söylenebilir.

  Sizi aynalara küstüren o minik sivilcelere savaş açın. Pahalı kozmetik ürünleriyle değil basit önlemlerle bu sorundan kurtulun. Doğru önlemleri alırsanız, o sivilcelerden eser kalmayacak.

  Savaşa başlayın

  Aknelere karşı savaş açıldığı zaman şunlara dikkat edilmeli:

  Her gün 500 mcg A vitamini alınmalı. Kızlarda Adet öncesinde ortaya çıkan aknelere karşı da adet kanamaları başlamadan 10 gün önce, her gün düzenli olarak 50 mg B6 vitamini alınması doğru olur. Bu arada cildi çay ağacı yağıyla temizlemeli ayrıca bir kase yoğurda bir çay kaşığı deniz tuzu ilave ederek bu karışım cilde sürülmeli. Banyodan ya da duştan sonra vücut sırt fırçası ya da keseyle temizlenmeli. Güneşin zararlarından söz ediliyor ama aknelere karşı güneş banyosunun son derece yararlı olduğunu belirtelim. Güneşteki mor ötesi ışınların akneleri yok ettiği biliniyor. 5. 5
  Yağlı cilt ve sivilceler için en iyi yöntem

  Ben senelerdir sivilcelerle boğuştum. Yıllar önce roaccutane kullandım. cildim bebek gibi oldu. Son yıllarda yağlanma ve sivilcelenme yine başladı. Pütürlü ve cansız görünüme kavuştu.Gözenekler açıldı. Beyaz yağ bezeleri de iyice arttı. Denemediğim ürün kalmadı. Şunu anladım ki sivilce kesinlikle kozmetik yöntemlerle geçmez. Kozmetikler cildin derinliklerine inerek yağ kanallarının tıkanmasını engelleyecek ürünler değiller.İlaç kullanılması şart. Sonunda cildime en iyi ve en ekonomik yöntemi buldum. Sabah akşam exfoliac jel ile temizliyorum. Soyucu özelliğe sahip aynı zamanda kurutmayan harika ,yumuşak bir temizleyici. Jel ile yıkadıktan sonra karşıma çıkan en iyi tonik innova tonik fresh ile yüzümü siliyorum. Hem nemlendiriyor hem canlılık veriyor. Alkol içerdiği için gözenekleri sıkılaştırıyor. Ve nemlendirici olarak yüzümde vıcık vıcık bir his bırakmayan tek nemlendirici clean&clear yağsız nemlendiriciyi sürüyorum. İçinde asitler olduğu için yüze peeling etkisi de yapıyor. Akşamları süreceğim nemlendiriciyi ise ben hazırladım. Clean&clear nemlendiriciden bir miktarı ayrı bir kaba koydum. İçerisine hacimsel olarak nemlendiricinin çeyreği kadar belki de daha az acnelyse krem ekledim ve ikisini bir güzel karıştırdım. Akşamları bu karışımdan burun ve ağız çevresi hariç tüm yüze sürüyorum. Acnelyse çok güçlü bir soyucu olduğu için yüze direk sürüldüğünde cildi mahvediyor. O kadar çok kurutuyor ki cildinizin üzerindeki kurumuş kabakadan dolayı taze derinin çıktığını ve cildinizin pürüzsüzleştiğini anlayamıyorsunuz. Bu şekilde seyreltildiğinde ise cildinizin zımparalanmış gibi pürüzsüzleştiğini hissediyorsunuz. Birkaç ay içerisinde yüzünüzdeki yağ salınımının durduğunu,yüzünüzün berrak ve yumuşak hale geldiğini, sivilcelerinizin temizlendiğini göreceksiniz. Aynı şekilde kullanmaya devam ederseniz cilt problemlerinizin tekrar etmediğini göreceksiniz. Ben bu şekilde yapıyorum ve artık pahalı kozmetikleri asla düşünmem. 6. 6
  Akne diye tanımladığımız sivilceler aslında deri altındaki kıl kökü ve yağ bezi ünitesinin iltihaplanmasıdır. Bu kitlelerin en yoğun olduğu yerler; yüz, alın, burun çevresi, çene, göğüs arası ve sırttır.
  Aknenin nedenleri kısaca aşağıdakilerdir;
  Yağ bezleri tarafından salgılanan sebum miktarında artış,
  Sebum miktarında artış yapan nedenlerin başında hormonal bozukluklar ve özellikle adet düzensizliği ve tüylenmeye neden olan polikistik over sendromu gelir.

  Siyah noktalarında artış(Kıl ve yağ kanalın tıkanması),
  Sebum salgısındaki artış gözeneklerin tıkanmasına, gözeneklerin genişlemesi ve koyu siyah renkli bir görünüm almasına neden olur. Bu oluşuma siyah nokta veya komedon denir ve aknenin en önemli nedenlerinden biridir. Zamanla siyah noktalar patlar ve içindeki yağlar dışarıya çıkar.

  Enfeksiyon kaynakları(Yağ kanalı içindeki mikroorganizmaların çoğalması),
  Enflamasyon belirtilerinde artış(kızarıklık, iltihaplanma, şişme),
  Genetik, kalıtım faktörü en önemli nedenlerden biridir. Anne ve baba da akne sorunu yaşamış bir gençlik hikâyesi varsa çocuklarda da görülme olasılığı artar.
  Stres, yağ bezlerin aktivitesini artırır.
  İlaçlar(kortikostroidler, lityum, anabolik stroidler vs.),
  Yanlış kullanılan kozmetikler(özellikle çene ve saç çizginde bölgesel olarak görülen aknelerde yanlış kullanılan kozmetikler, şampuan ve saç kremleri sorumlu tutulabilir),
  Isı değişiklikleri ve nem faktörü,
  Akneler güneşli mevsimlerde azalırken, nem ve ısının arttığı dönemlerde ve mekânlarda artış gösterebilirler.

  Mesleki nedenler(kimyasal maddeler, oto tamirhane ve boya ile uğraşan kişilerde artış görülebilir.)
  Akne hangi yaş grubunda görülür?
  Akneler çoğu zaman ergenlik döneminde görülmekle birlikte bazen çocukluk ve yetişkin dönemlerinde de görülebilirler. Ergenlik döneminde hormonlar yükselir, özellikle cinsiyet belirleyici hormonların düzeyinde oldukça büyük artış görülür ve bu olay akne oluşumunu tetikler. Bazen ergenlikte görülen diğer belirtilerden önce görülebildiği gibi bazen 18 yaştan sonra daha şiddetli bir alevlenme gösterebilir. Hangi yaş grubu ve hangi çeşit akne olursa olsun akneler kesinlikle tedavi edilmeli yoksa aknelere ait akne izleri ilerde daha yoğun sorunlara yol açabilmektedir.
  Akne Tedavileri
  İlaçla akne tedavileri topikal ve ağızdan alınan ilaçlar diye 2 gruba ayrılır.
  Topikal ilaçlar
  1.Hidroksiasitler(glikolik asit, laktik asit ve salisilik asit) hassas ciltlerde ve koyu tenlerde bile oldukça iyi sonuç verirler, hafifçe bir peeling etkisi göstererek cildin yenilenmesi ve tıkanan gözeneklerin açılmasına sağlarlar.
  2.Benzoil peroksit,
  Hidroksiasitlerle sonuç alınmazsa Benzoil peroksit kombinasyonları devreye girer. Ciltte kızarıklık, soyulma ve kaşıntı görülebilir, reaksiyonlar çok şiddetli ise ilaçlar kesilir.
  3.Tretinoin
  A vitamin türevidir, cildin en üst tabakasına soyarak etki eder, soyulmanın sonucunda hücrenin yenileme hızı artar, kılcal damar dolaşımı düzenlenir ve akne tedavisinde önemli bir yol kat edilmiş olur.
  4.Antibiyotikli kremler(kremlerden çok ağızdan alınan ilaçlar tercih edilir)
  Ağızdan alınan ilaçlar
  1.Antibiyotikler; Kullanım süresi lezyonların yoğunluğu ve hastanın tepkisine göre değişir.
  2.Hormon tedavisi; Hormonal bozukluk ve polikistik over sendromu olan hastalarda hormonal tedavi gerekebilir.
  3.Retinoitler(izotretinoin); Özellikle şiddetli akne, kistik akne ve tekrarlayan akne durumlarında tercih edilen bir A vitamin türevidir(Roacutane). Sadece doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılabilen bu ilaç, tedavi süresi boyunca tamamen geçici birkaç yan etki gösterebilir ve oldukça başarılı sonuçlar verir ve tedaviden sonra sivilcelerin tekrarlama riskleri oldukça düşer(en çok görülen yan etki dudakta kuruma, ciltte kuruluk, konjuktivit, hafif burun kanaması, vs.)
  Diğer tedavi yöntemleri
  Ağızdan alınan vitamin ve çinko, sebum salgısını dengeler.

  Yüze uygulanan mezoterapi(antibiyotik, A, C, E vitaminler çok ince üçlü bir iğne ile cilde enjekte edilir, enjekte edilen bu ilaçlar sayesinde sivilceler kurur ve hücre yenilenmesi hızlanır)
  Kriyoterapi, kimyasal peeling, cerrahi yöntemler
  Lazer tedavileri; sivilce konusunda photorejuvenation dediğimiz ışık tedavisi akne tedavi konusunda gelişen en son tedavi şekillerinden biridir, bu yöntemle kollajen dokusu artar ve sivilceye oluşturan mikroplara karşı savunma sistemi uyarılmış olur, var olan sivilceler geçer ve sivilce izlerinde azalma görülür.
  AKNE, AKNE İZLERİ, ÇUKURLAR
  Hafif akneler iz bırakmadan geçerken, orta ve şiddetli akne vakalarında orta ve derin sivilce izleri görülebilir. Bu sivilce ve sivilce izlerin tedavisinde değişik tedavi yöntemleri uygulanabilir, dermabrazyon, peeling çeşitleri, lazer ve mavi ve sarı ışık photorejuvenation bu yöntemlerden birkaç tanesidir. Hangi tedavi şeklinin uygun olduğunu ancak bu konuda yeterince bilgisi olan uzman hekiminizle görüşebilirsiniz.
  PHOTOREJUVENATİON, IPL, IŞIK TEDAVİSİ İLE SİVİLCE VE İZ TEDAVİSİ
  Bu cihazlar kollajen sentezini aktive ederek, cildin yenilenmesi, gençleşmesini sağlar, iz ve sivilce izlerini azaltır ve cildi soymadan cilt üzerindeki leke ve kılcal damarların geçmesini neden olur, leke ve kılcal damarlardaki azalma nedeni ile de cilt daha pürüzsüz görülür.
  KİMYASAL PEELİNG
  Yüzeysel, orta ve derin peeling guruplarına ayrılır. Yüzeysel ve orta peeling muayenehane şartlarında uygulanır, uygulamadan sonra hafif bir kızarıklık veya kabuklanma görülebilir, ama kişinin sosyal hayatı ve işe gitmesini hiçbir şekilde etkilemez. Seans sayısı ortalama 5-10 arası ve seanslar ilerledikçe sivilce izlerde oldukça iyileşme ve cildin genelinde gençleşeme görülür.
  LAZER (Er-YAG ve CO2 lazerler)
  Kliniğimizde de aktif olarak kullandığımız Er-YAG lazer cildin üst tabakasını soyarak hem sivilce izlerinde azalma ve hem de kollajen sentezinde artmaya neden olur. Bu sayede yüzeyel çukurlar kaybolurken, derin olanlarda gözle görülür bir azalma oluşur. Kollagen sentezinin artışı cildi sıkılaştırır ve daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Bu yöntem uzman hekimler tarafından ve uygun cilt tiplerinde uygulanmalıdır.
  AKNELERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
  Cildinizin temizliğini önem verin, PH 5,5 civarında jel şeklinde temizleyicileri tercih edin.
  Cildi tahriş edecek etkenlerden kaçının. Siyah noktalar sivilce kaynağı oldukları için uzman kişiler yardımı ile onları temizletin.
  Aknelerle bilinçsiz bir şekilde oynamak ve onları sıkmak ilerde akne izlerde artışa neden olduğundan bu konuda dikkatli olmanız gerekir.
  Özellikle kistik akne sorunu olan erkekler jilet yerinde elektrikli tıraş makinesi tercih edilmeliler, bu işlem kuru ciltte uygulanmamalı ve tıraştan sonra su bazlı nemlendiriciler kullanılmalıdır.
  Akneli ciltlerde ilaçlarla birlikte makyaj malzemesi kullanmak istiyorsanız ilaç sürdükten sonra en az 15 dakika beklemeniz gerekir. Kullanılacak makyaj malzemeleri yağsız ve hipoallerjik olmalıdır. 7. 7
  Benim yüzümde de çok var

  Kitapda da sivilce duası var

  Hz.Aise validemizin elinin uzerinde bir sivilce çikmisti.
  Hz. Peygamber (asm) _"ya Aise! sivilcenin sonmesi için soyle dua et" buyurdular.
  "Allahumme musaggiral 'kebîri ve mukebbiras' sagir.Saggir mâ bî "
  ANLAMI= "Ey buyugu kuçulten ve kusugu buyulten Allah'im! Bu bendekini de kuçult" demektir.
  hz.Aise (ra) "Duayi okudum ve elimdeki sivilce sondu"
  (Bu dua yara-bere, çiban,sivilce gibi seylere ilaç ve merhem gibi seyler surulurken okunmalidir.)

  YUSUF TAVASLI
sivilceli ciltler için peeling,  sivilcelerin sönmesi için,  innova tonic fresh kullananlar,  reo sivilce hapı,  sivilceli cilde peeling,  reo antibiyotik,  innova kozmetik şikayet