Müslüman Hanımlar ve Güzellik ve Bakım Forumundan Saçlarda görünen hastalıklar nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Saçlarda görünen hastalıklar nelerdir?

  Reklam
  Saçlarda görünen hastalıklar nelerdir?
  Saçlarda Görülen Hastalıklar

  Özen göstererek bakım uyguladığımıza saçlarımızda, bazen çeşitli hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Saçlarımızın estetik görünümünü bozan bu saç hastalıkları nelerdir ve tedavisi nasıl olur, bu yazımıda sizlere sunuyoruz.

  Saçlarda Görülen Hastalıklar

  kepeklenme,
  mantar,
  saç kıran.
  Saçlarda genellikle deride kaşıntı, kepeklenme, yara, saç dökülmesi ve seyrekleşmeler meydana gelir. En çok kaşıntıya sebep olan hastalıklar; saçlarda bitlenme, saç ekzemaları ve diabetes mellitus yani şeker hastalığıdır. Kepeklenmeye sebep olan hastalıklar ise; saç ekzaması, sedef hastalıkları, sinirsel ekzama ve mantar hastalığıdır.

  Bölgesel olarak meysana gelen saç dökülmesi ve seyrekleşmesi saçlarda yaygın olarak görülür. Yaygın saç dökülmesine neden olan hastalıklar arasında özellikle; ateşli hastalıklar, demir-protein-çinko eksikliği, tiroid hastalıkları (tiroid bezinin az veya çok çalışması durumlarında), gebelik, şeker hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları, anemi, zayıflama için aşırı diyet yapma, kanser hastalıklarının seyrinde bazı ilaçlar ve kimyasal madde kullanımı, merkezi sinir sistem hastalıkları ve stres yer alır. Bunların dışında bir de kadınlarda görülen, erkeklerdeki olağan kelliğe benzer (androgenetik alopesi) mevcuttur. Bu duruma en çok over kistleri, hormonal bozukluklar ve andrenal tümörler sebep olabilirler. Bu nedenlerden dolayı androgenetik tip alopesi çok iyi araştırılmalı ve tetkikleri yapılmalıdır.

  Yaygın saç seyrekleşmesi ve dökülmesinin yanı sıra bazen bölgesel saç dökülmesi de olabilir. En sık rastlanan bölgesel saç dökülmesine örnek olarak mantar hastalıkları, saç kıran, bazı kozmetiklerin fazla kullanılması ve sürekli bir bölgeden saç koparılması sayılabilir.

  Saç kıran, mantar hastalığı ve dönüşümü olmayan dökülmeler.

  Saç kıran, birkaç mm ile 1-2 cm. çapında yuvarlak bir alanda ani saç dökülmesi şeklinde karşımıza çıkar. Bu tür saç dökülmesi bir bölgede olabildiği gibi birkaç değişik yerde, örneğin sakal, saç, kaş ve kirpiklerde de olabilir. Saçkıranların asıl sebebi strestir. Fakat bazı otoimmun ve cilt hastalarında da görülebilir. Mantar hastalığı ise özellikle buluğ çağından evvelki çocuklarda ortaya çıkar. Burada kırık saçlar içeren kepekli alanlar, kıl diplerinde kepek ve mantar birikimi üzerine iltihap bulunan ve kılların kolay çekildiği inflamatuar nodüler biçimde karşımıza çıkar. Bu hastaların dışında, bir de saçlı deride kıl, folliküllerinde tahribat yaparak dönüşümü olmayan saç dökülmesi oluştururlar. Bunlar en çok doğumsal olurlar fakat enfeksiyon, fiziksel, tümöral ve diğer nedenlere de bağlı olabilirler.

  Saç hastalıkları tedavisi

  Saçlı deride kepeklenme, kaşıntı ve dökülmesi olan hastalar iyi sorgulanmalıdır, hastalığın durumuna göre çeşitli tetkikler yapılmalı, patolif durum ortadan kaldırılmalıdır. Bunun dışında tedavide genelde lokal iritonlar, lokal korti kosteroidler, intralezyonel ve diğer tedavi yöntemleri ile iyi sonuçlar elde etmek mümkündür. Tedavinin geç kaldığı taktirde dönüşümü olmayan kellikler ve skarlar oluşabilir.  Paylaş
  Saçlarda görünen hastalıklar nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Saçlarda erkeklerin en çok karşılaştıkları sorunlar arasında saç dökülmesi gelmektedir.Bunun yanında kepeklenme de fazla olan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.Cansız olması ve kuru olması gibi diğer hafifi sorunlar da bulunmaktadır.