Müslüman Hanımlar ve Güzellik ve Bakım Forumundan Diş çekiminden sonra nelere dikkat edilmeli? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Diş çekiminden sonra nelere dikkat edilmeli?

  Reklam
  Diş çekiminden sonra nelere dikkat edilmeli?

  - Çekim yarasının üzerine konan tampon yarım saat kadar tutulmalıdır. Bu tampon atıldıktan sonra, gerekmiyorsa tekrar tampon konmamalı, oluşan pıhtının bozulmamasına özen göstermelidir.

  - Ağız suyla çalkalanmamalıdır.

  - Çekim sonrası iki saat kadar bir şey yenmemeli, bu süre dolduktan sonra da mutlaka ılık şeyler tecih edilmeli ve çok sıcak ya da soğuk yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

  - 24 saat sigara içilmemelidir. Sigara pıhtının bozulmasına ve yara yerinin iltihaplanmasına neden olabilir. Kuru soket denen bu durum uzun süre ağrıya sebep olur.

  - 24 saat alkol alınmamalıdır.

  - Hiç bir şekilde çekim yerine dokunulmamalı, yara bölgesi emilip tükürülmemelidir.

  - Yaralı bölge 24 saat kullanılmamalıdır.

  - Ağrı olursa aspirin dışında bir ilaç tercih edilmeli, mümkünse bunun için hekime danışılmalıdır.

  - Çekim yeri mutlaka temiz tutulmalıdır.

  - Yara içerisine yemek artığı dolması önlenmelidir. Çekimden 24 saat sonra, yumuşak bir iş fırçasıyla bölge yavaşça fırçalanmalıdır. Bu sırada ılık tuzlu su gargarasından da faydalanılabilir.

  - Kanamanın hafif bir sızıntı halinde 6- 24 saat sürmesi normal kabul edilmektedir. Ancak aşırı bir kanama varsa ya da bu süre aşılmışsa mutlaka dişhekimine başvurulması gerekir. Aynı şekilde, uzun süren ağrı şişlik durumlarında da hekime haber verilmelidir.

  - Sızıntı şeklinde devam eden kanamalarda, ıslatılmış bir çay poşeti, gazlıbezle sarılarak yara yerine konulabilir. Bu şekilde bir süre tampon yapmak, çayın içindeki bazı maddelerin kan durdurucu özelliği nedeniyle faydalı olabilir.  Paylaş
  Diş çekiminden sonra nelere dikkat edilmeli? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Diş çekimi sırasında kişi rahat etmesi için ağız uyuşturulduğundan diş çekiminden sonra en az iki saate kadar yemek yiyemediğinden ılık ve sıvı yiyecekler tercih edilmesi gerekir.