Müslüman Hanımlar ve Güzellik ve Bakım Forumundan Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisine Neler Neden Olur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisine Neler Neden Olur?

  Reklam
  Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisine Neler Neden Olur?  KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

  Çürük veya travma gibi nedenlerle dişin iç kısmında bulunan sinirinin (pulpa) iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da öldüğü durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

  Dişin doğal yapısı içerisinde diş sinirlerinin bulunduğu kanallar mevcuttur. Kanal tedavisi, işte bu kanallar içerisinde bulunan, enfekte sinirlerin uzaklaştırılması ve kanalların dezenfekte edilerek doku dostu kanal dolgu maddeleri ile doldurulması işlemine verilen addır.

  Diğer bir ifade ile Dişlerin yapısında kan damarları ve sinirler vardır. Bu yapılar dişlerin beslenmesini ve çürük oluştuğunda ileri durumlarda uyarı ikaz görevi görmektedirler. Çürük ilerleyerek dişin özü denen sinir dokusuna pulpaya ulaştığında orayı harap etmeye başlar ve çok şiddetli ağrıyla beraber ileriki durumda dişin ölmesine sebep olmaktadır. Dişin kökündeki zararlı mikroplar kök ucundan çıkarak çene kemiğine yayılarak apse denen durumun oluşmasına neden olurlar. Çene kemiğinde oluşan iltihap dişin kaybına ve çevre dokularında harabiyetine neden olur.Bu durumda dişi kurtarmak için yapılan tedaviye kanal tedavisi denir.

  KANAL TEDAVİSİNE NELER NEDEN OLUR?

  • Dişe veya çeneye gelen darbe,
  • Derin çürük nedeniyle meydana gelen fiziksel irritasyon,
  • Çürük nedeniyle kök ucu iltihaplanmış, dişeti şiş bir azı dişi
  • İleri diş eti hastalıkları,
  • Yüksek yapılmış, kapanış tam ayarlanmamış dolgu ve protetik yapılar,
  • Yanlış uygulanmış ortodontik tedaviler.

  İlerlemiş çürükteki bakteriler dişin pulpasında çoğalmaya devam ederek ağrı ve basınca sebep olurlar. Bazen buna yüzde şişlik eşlik eder. Bazı durumda ağrı az hissedilir fakat kök ucundaki apse ilerleyerek dişi çevreleyen kemikte yıkıma sebep olur.  Paylaş
  Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisine Neler Neden Olur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kanal tedavisi uygulamasına neden olan durumlar dişin yapısındaki sinirlerin kişiye ağrı yaşatmasıdır. Çürümüş olan bu dişler kanal tedavisi yoluyla sinirlerin geri plana atılması işlemine denir.