Müslüman Hanımlar ve Güzellik ve Bakım Forumundan Dişeti iltihabı (piyore) Nedir ve Nasıl Başlar? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dişeti iltihabı (piyore) Nedir ve Nasıl Başlar?

  Reklam
  Dişeti iltihabı (piyore) nedir?

  Periodontitis ya da halk arasında bilinen adı ile 'piyore' dişleri saran kemik ve dişeti dokularinin iltihabıdır. Dişler ağız içinde görebildiğimiz kron kısmı ve çene içine gömülmüş 'kök'ten oluşmuştur. Kökler kemik için de ince lifler yardımı ile tutunmaktadır. Bunun yanında çene kemiğinin iç yüzünü saran pembe dişeti'de dişin boyun kısmına yapışır. Dişeti iltihabı sadece gözle görülen dişetini değil, kemik dokuyu da etkileyeceğinden kontrol altına alınmayan bir dişeti rahatsizlıgı sonuçta çürüksüz dişlerin sallanmasına ve çekilmesine neden olacaktır.

  Dişeti iltihabı nasıl baslar?

  'Dental plak' da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine 'gingivitis' denir. Gingivitis aşamasi Resim 1'de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.  Paylaş
  Dişeti iltihabı (piyore) Nedir ve Nasıl Başlar? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Diş temizliğine dikkat edilmemesi durumlarında dişler üzerinde oluşan bakteriler diş etinin iltihaplanmasında birinci faktördür. İkinci ise dişlerin fırçalanması sırasında diş fırçasının etleri incitecek şekilde fırçalanmasıdır.