Müslüman Hanımlar ve Güzellik ve Bakım Forumundan Diş Eti Hastalıkları Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Diş Eti Hastalıkları Nedenleri ve Tedavisi

  Reklam
  Diş Eti Hastalıkları Tedavisi - Diş Eti Hastalıkları İlaçları - Diş Eti Hastalıkları Nedenleri - Periodontoloji


  Periodontoloji dişlerin çene kemikleri içerisinde tutunmasını sağlayan yapıları inceleyen bilim dalıdır. Bu yapılar dişeti, sement (kök yüzeyi) , alveol kemiği (çene kemikleri) ve periodontal membrandır.

  Sağlıklık dişeti açık pembe renkli,portakal kabuğu görünümlüdür ve dişi sıkıca sarar.Ağızda çürük olmasa bile,diş eti sağlığının kötü durumda olması ilerleyen dönemlerde dişin kaybına neden olabilir.

  Diş eti iltihabının ilk aşamasına ''gingivitis'' denir.Gingivitis düzenli ağız bakımı ve temel diş taşı temizliği ile geri döndürülebilir.Diş etinin basit iltihabı ilerlerse ''periodontitis'' denilen ve çene kemiğinin kaybına neden olan diş eti hastalığına neden olabilir.

  Diş eti hastalıklarının nedenleri:  Genetik Faktörler

  Sigara

  Hormonal değişiklikler

  Kötü Ağız Hijyeni

  İlaç kullanımı

  Diabet

  Kötü Yapılmış Kuron ve Köprüler

  Kötü Beslenme


  Dişeti Hastalığının Belirtileri:

  Dişlerde kaşıntı ve rahatsızlık hissi

  Dişeti cebinden iltihap gelmesi

  Dişetlerinde çekilmeler, dişlerde sallanmalar

  Diş ve dişeti kenearında siyah alanlar

  Ağız kokusu ve ağızda kötü tat

  Dişetlerinde yanma,kızarıklık,şişlik

  Stres ve Diş Gıcırdatma


  Dişeti Hastalığında Uygunlanan Tedavi Yöntemleri:

  Profesyonel Diş Taşı Temizliğiiş ve dişeti kenarında oluşan diştaşları ve zararlı dokular uzaklaştırılır.Ağızda sürekli diştaşı meydana geliyorsa düzenli olarak(6 ayda bir) diştaşı temizliği yapılması gerekir.

  Küretaj(Kök Yüzeyi Düzleştirme)iş taşları ve zararlı dokulaar diş eti cebini ve kök yüzeyini kaplamışsa uygulanır.Diş kök yüzeyindeki diştaşları ve zararlı dokular küret veya lazerle uzaklaştırılır ve dişetinin kök yüzeyini sıkıca sarması sağlanır.

  Flap Operasyonu:Kök yüzeyindeki taşlar ve zararlı dokular küretajla yeterince uzaklaştırılamayacaksa o bölge cerrahi olarak açılır.Zararlı dokular ve gerekiyorsa dişetinin bir kısmı çıkartılır.Açılan bölgede kemik kaybı çok fazla ise işlem sırasında yapay kemik grefti veya hastadan alınan kemik dokuları konulabilir.


  Uzm. Dr. Çağdaş KIŞLAOĞLU Diş Hekimliği  Paylaş
  Diş Eti Hastalıkları Nedenleri ve Tedavisi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sağlıklı iken önem verilmeyen fakat ağrısı hissedildikten sonra önemi kavranan dişlerin bozulmasına ve hastalık kapmasına neden olan en önemli etmen sağlıksız beslenmedir.