Müslüman Hanımlar ve Güzellik ve Bakım Forumundan Çocuklar İçin Fırçamala Teknikleri - Çocukların Diş Sorunları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuklar İçin Fırçamala Teknikleri - Çocukların Diş Sorunları

  Reklam
  Çocuklarda Diş Fırçalama - Çocuklar İçin Fırçamala Teknikleri - Çocukların Diş Sorunları


  Bebek 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) temizleme işlemi başlamalıdır.

  Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur. Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5 - 3 yaşında ) başlanması uygundur.

  Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra Anne-Babanın kontrolü iyi olur.


  Dt. Ceyda Uysal Diş Hekimliği  Paylaş
  Çocuklar İçin Fırçamala Teknikleri - Çocukların Diş Sorunları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bütün hayatı boyunca taşıyacağı dişlerin sağlıklı olmasında anne ve babaların katkısı önemlidir. Bebeklik dönemlerinde diş temizliğine önem vermeyen ebeveynler çocuğun ileriki yaşlarda sağlıksız ve çürük dişlerle mücadele etmek zorunda kalmasına neden olmaktadır.