Müslüman Hanımlar ve Güzellik ve Bakım Forumundan Saç Nedir Saçın Özellikleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Saç Nedir Saçın Özellikleri

  Reklam
  Saç Nedir Saçın Özellikleri

  saç nasıl çabuk uzar - saç nasıl düzleştirilir - saç nasıl kıvırcık yapılır - saç nasıl uzar


  İnsanları birbirinden ayırt eden çok çeşitli karakteristik özellikler vardır. Saç bu karakteristik özellikler içinde en çok çeşitlilik gösteren yapılardan bir tanesidir. Rengi, şekli, uzunluğu kişiden kişiye farklıdır. Tüm bu doğal çeşitliliğinin dışında insanlar, kendi zevk ve beğenileri doğrultusunda saçlarının görüntüsünü değiştirerek dış görüntülerini tamamlayan bir parçası haline getirirler.

  Saçın bireyler için ne kadar önemli olduğu yüz yıllardan beri değişen saç şekillerinde de anlaşılmaktadır. Genellikle saç ve gençlik bir arada düşünülen kavramlardır. Buna karşılık erkeklerdeki saç dökülmesi ise daha çok bir olgunluk, bilgelik belirtisi olarak algılanmıştır. Buna göre herkes saç dökülmesinin önemini kendisi için karar vermelidir.

  Saç Nelerden Yapılmıştır
  Saç bir çeşit keratin içerir ve üç farklı tabakadan oluşur: kütikül, korteks ve medulla. Kütikül dış tabakadaki koruyucu bölümdür ve birbirinin üzerini örten kiremite benzer hücrelerin oluşturduğu bir çok tabakadan oluşur. Saçın büyük bir bölümünü korteks oluşturur.

  Saçın Rengini ve Yapısını Neler Etkiler
  Saçın farklı renk ve tonları melanin pigmentasyonunun bir sonucudur. Saçtaki melanin esas olarak saçın etrafındaki melanositler tarafından üretilir. Saç, yaşla birlikte grileşir. Ancak gerçek gri saçlar ileri yaşlara kadar ender görülür; sıklıkla gri saçlar adı verilen saç, beyaz ve pigmentli saçın bir karışımıdır. Grileşmenin erken aşamalarında ani bir pigmentasyon kaybı oluştuğu düşünülmektedir. Farklı ırklara mensup insanların saçlarının kesitsel görünümünde de farklılıklar olabilir. Beyaz ırktan insanların saç kesiti ovaldir ve saçları kıvırcıklaşma eğilimi gösterir. Afrika ve Karayiplerdeki insanların saç kesiti yassıdır ve saç telleri birbirine dolaşıktır; Asyalı ırklarınki ise genellikle yuvarlak ve düzdür.  Paylaş
  Saç Nedir Saçın Özellikleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanların güzelliğine güzellik katan saç, farklı renk saç şekilleri ile insanı kısa bir sürede farklı bir güzelliğe bürünmesini sağlamaktadır. Sadece saça bakarak Allah'ın yaratmış olduğu mucize ve güzelliği görmek mümkün.