Müslüman Hanımlar ve Güzellik ve Bakım Forumundan Ayak Bakımı - Yaşlanan Ayaklar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ayak Bakımı - Yaşlanan Ayaklar

  Reklam
  Yaşlanan Ayaklar
  Deri inceldiği ve elastikiyetini kaybettiği için doğal olarak yaşlı ayaklarda daha fazla problem oluşuyor. Yaraların iyileşmesi daha uzun sürebilir ve zaman içinde eklemlerde kullanımdan dolayı oluşan zarar romatizmaya yol açmış olabilir. Ayaklarınız acıyor veya rahatsızsa, böyle olması gerekmiyor. Ulaşımınızı kolaylaştırmak, rahatlatmak ve ağrınızı azaltmak için çok şeyler yapabiliriz.

  Hareket halinde kalmak için tırnaklarınız ve ayaklarınızı bakımlı tutunuz. Bunun için Podiatrist'iniz size yardımcı olacaktır.

  Ayaklarınızı sıcak tutun
  Ayaklarınızı sıcak tutun,ancak ateşin önünde ayaklarınızı pişirmeyin.Ayaklarınızı sıcak tutmak için egzersiz yapın ve çorap giyin.Ayaklarınızı sıkıp kan dolaşımınızı etkileyecek veya parmaklarınızı sıkıştırabilecek çorap veya ayakkabılardan uzak kalın.

  En uygun ayakkabıyı çekmek
  İnsan yaşlandıkça,ayağı tutan destek verici ayakkabılara daha fazla gerek duyar.Çok yumuşak destek vermeyen ayakkabılarınızı kullanmayınız çünkü yürüyüş halindeyken dengenizi bozacaktır .

  Deri ayakkabı veya nefes alabilen esnek malzemeden üretilmiş ayakkabı seçin.Plastik malzemelerden uzak kalın çünkü nefes almazlar ve esnek olmadığı için ayağınızın şeklini alamayacaktır.

  Kolay giyilen ve kolay çıkartabileceğiniz ayakkabı seçin.
  Tabanı yumuşak olmasına dikkat edin örneğin;lastik taban.
  Bağcıklı ayakkabılar daha fazla destek verecektir ayağınıza.

  Ayakkabınız ne çok büyük ne çok küçük olmamalı.
  Ayakkabı satın almağa çıktığınızda öğleden sonra alış verişe çıkın, ayaklarızın en şiş haliyle ayakkabınızı alırsanız sizin için daha rahat olacaktır.

  Kaynak: Podiatrist Sevgi Çorapçı


  Paylaş
  Ayak Bakımı - Yaşlanan Ayaklar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ayakların genç görümünü korumak için her şeyden önce ayakkabı seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında bakım ürünlerinin kullanımı ile ayak bakımı yapılmalıdır.