Müslüman Hanımlar ve Güzellik ve Bakım Forumundan Ayak Bakımı - Günlük Ayak Bakımı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ayak Bakımı - Günlük Ayak Bakımı

  Reklam
  Günlük Ayak Bakımı
  - Ayaklarınızı her gün kontrol edin. Dikkatli bir inceleme ile ayağınızda meydana gelebilecek değişiklikleri erken dönemde görebilirsiniz.

  - Ayağınızın taban ve üst kısmına bakın. Eğer alt kısımları rahat göremiyorsanız bir ayna kullanın ya da aile bireylerinden yardım isteyin.

  - Ayak cildinizin renginde değişiklik olup olmadığını kontrol edin. Ayak cildiniz hasarsız ve yumuşak olmasına özen gösterin.

  - Ayağınızı yara, çatlak, kabarcık, nasır yönünden kontrol edin. Ayağınızda nasır olursa kesici aletlerle müdahalede bulunmayın. Nasırlar ileriki dönemlerde risk oluşturacağı için tedavi edilmelidir. Kabarcık oluştuğunda hemen hekiminize başvurun.

  - Ayağınızdaki kan dolaşımını güçlendirmek için kan şekeri düzeyinin normal sınırlarda kalmasına özen gösterin.

  - Sigara içmeyin.

  - Ayaklarınıza sıcak su torbaları, ısıtıcı petler veya diğer ısı kaynakları uygulamayın. Ciddi yanıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

  - Düzenli egzersiz programınız olmalıdır. Yapacağınız egzersizin yaraların oluşmamasına ve kaslarınızın güçlenmesine yardım edeceğini hatırlayarak egzersizlerinizi ihmal etmeyin.

  Ayak Banyosu

  - Ayak temizliğine özen gösterin.

  - Ayaklarınızı her gün ılık suda 5-10 dakika beklettikten sonra tahriş etmeyin bir sabunla yıkayarak temizleyin. Uzun süre ayak banyolarından kaçının. Çünkü bu işlem ayak derinizin kurumasına, çatlamasına ve esnekliğinin bozulmasına yol açabilir.

  - Ayağınızı sabunla temizledikten sonra durulayıp, özellikle parmak araları olmak üzere iyice kurulayın. Parmak aralarının iyi kurulanması mantar enfeksiyonlarının oluşmasını önler.

  - Yıkama işleminden sonra ayak derinizde kuruma olursa vazelinli merhem veya nötr losyon kullanarak yumuşatabilirsiniz. Ayak parmaklarınızın arasına losyon sürmeyin. Parmak aralarına sürülen losyon mantar enfeksiyonlarının oluşmasına neden olabilir.


  Paylaş
  Ayak Bakımı - Günlük Ayak Bakımı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ayaklarımız gün boyu ayakkabıların içinde kalmaktadır.Bundan dolayı yorulmakta ve kapalı kalmanın etkisi ile kokabilmektedir.Akşamları ayakları güzelce yıkamak ve mümkün ise bir nemlendirici ile masaj yapmak hem yorgunluğu alır hemde temizlik sağlanır.