Müslüman Hanımlar ve Güzellik ve Bakım Forumundan Ayak Bakımı - Batık Tırnak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ayak Bakımı - Batık Tırnak

  Reklam
  Batık Tırnak

  Çok rastlanan ve ağrı veren bir durumdur.Tırnağın kenarındaki deri tırnağın üstüne büyür,veya tırnak deriye battığı zaman oluşur. Podiatrinin uygulandığı ülkelerde Batık tırnak tedavisini sadece Podiatristler yapabilir. Podiatrist uygun gördüğü durumlarda hastayı Doktora yönlendirir.

  Nedenler
  Batık tırnak birçok nedenlerden oluşur.Bazen tırnak çok büyük olduğu için oluşur.Bazı kişilerin tırnakları kenarlarından kıvrılır ( Genetik veya Artrit'den kaynaklanır ) bu kişiler batık tırnak için adaylar. Travma,ayağı çarpmak veya ayağınızın üstüne basılması gibi şeyler tırnağı derinin içine batmasını sağlar. Sık koşmak ,yanlış kesim,sıkı çorap,yada dar sivri burunlu ayakkabılar tırnağın batığına yol açar.

  Semptomlar
  Batık tırnak oluştuğu zaman hemen tedavi edilmelidir.Deri kırmızı,şiş yada acıyorsa,enfeksiyon oluşmuş olabilir.Batık tırnağın etrafı sıcak,veya nemli olabilir.

  Önlemler
  Eğer problem genetik değilse batık tırnağı engelleyebilirsiniz. Ayaklarınızı travmadan koruyun, rahat ve parmaklarınızı sıkıştırmayan ayakkabı giyin. Tırnaklar düz kesilmeli ve uygun bir uzunlukta olmalı.

  Tedavi
  Tedaviyi yapıcak kişinin steril ortamda tedaviyi yapması gerekir. İltihap yoksa
  *Ilık tuzlu suda ayaklar yıkanır
  *Ayaklar kurulandıktan sonra parmağa antiseptik sürülür
  *Parmağı bandaj ile sarın. Enfeksiyon varsa
  *Podiatristiniz, batan tırnağın o kısmını küçük bir prosedürle alabilir.

  Tedavi için Podiatristinize ve uzmanınıza başvurunuz.

  Kaynak: Podiatrist Sevgi Çorapçı


  Paylaş
  Ayak Bakımı - Batık Tırnak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Giydiğimiz ayakkabıların rahat olması gerekmektedir.Ayakkabı dar ise tırnak batmalarına yol açmaktadır.Bu da operasyoa kadar giden bir süreci izlemektedir.Bu nedenle ayaklarımızın ve ayakkabıların önemi fazladır.