Makale ve Şiirler ve Güzel ve Anlamlı Sözler Forumundan Mutluluk denen bu dugular nedir-nedir mutsuzluk ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mutluluk denen bu dugular nedir-nedir mutsuzluk ?

  Reklam
  Mutluluk Nedir?
  Mutlu olmak günün yirmi dört saati lay lay lom bir yaşam sürmek değildir."Tek isteğim mutlu olmak" derken ise doyumlu bir yaşam istediğimizi ifade ederiz. Doyumlu yaşamı olan insanlar da tüm duyguları yaşarlar; olumlu ve olumsuz duyguları. Ama doyumlu yani mutlu insanla mutsuz ya da pek mutlu olmayan insan arasındaki fark,bu duyguların hangi oranda yaşanıldığıdır.Kendini mutlu hissetmeyen insanın ağırlıklı olarak yaşadığı duygular olumsuz duygulardır.


  Nedir Bu Duygular?

  Kıskançlık, kendini yetersiz hissetme, kendini önemsiz ve değersiz hissetme, yalnızlık, sevildiğini hissedememek, sevememek, acizlik duygusu, kibir, kendini başkalarıyla kıyaslama gibi düşük frekanslı duygular. Bu düşük frekanslı duyguların enerjisi düşük olduğu için bedenimizin enerji ihtiyacına yetişmez. Kendimizi yorgun, halsiz, bıkkın ve bitkin hissederiz. Olumsuz duygular günlük yaşamda ağırlık ve süreklilik kazandıkça, kendimize, başka insanlara, yaşama karşı nefret ve öfke duymaya başlarız. Kıskançlık had safhaya gelir. Bu gidişatın sonu depresyondur. Depresyon nefretin içe yönelmesidir. Bu duygunun frekansı öyle düşüktür ki, parmağımızı kımıldatacak gücü kendimizde bulamayız. Miskinlik, kronik depresyon mutsuzluğun göstergesidir. Mutsuz insanlar sıkça "içimden hiçbir şey yapmak gelmiyor" demez mi? Yaşadığı duygular ona hiçbir şey yapacak enerjiyi veremez ki. Yaşama küsmektir bu. Ama yaşam enerjidir. Enerji kullanıldıkça artar, kullanılmazsa azalır.ve en sonunda yok olur.Duygusal açıdan mutsuz insanların kendilerini yaşayan ceset gibi hissetmesi bu yüzdendir.
  Mutlu insanın günlük yaşamındaki duyguları pozitif ağırlıktadır.

  Op.Dr.Mahmut Akyıldız  Paylaş
  Mutluluk denen bu dugular nedir-nedir mutsuzluk ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  insanlar dünyada elde etmek istediklerine ulaşamayınca veya her istediklerinde ulaşmış olsalar dahi yine de en baştalarmış gibi bir mutsuzluk içlerinde huzursuzluğa neden olur. Şükür eksikliği ve yetinmeme hissi bunları körüklemektedir.