Makale ve Şiirler ve Güzel ve Anlamlı Sözler Forumundan Türkçe İle İlgili Güzel Sözler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Türkçe İle İlgili Güzel Sözler

  Reklam
  Türkçemiz İle İlgili Güzel Sözler

  “Türk Dili, Türk Milletinin kalbidir; beynidir.”
  Mustafa Kemal Atatürk


  “Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”
  Mustafa Kemal Atatürk

  “Türklüğün vicdanı bir
  Dini bir, imanı bir;
  Fakat hepsi ayrılır
  Olmazsa lisanı bir.”
  Ziya Gökalp  “Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması milli hissin inkişafında başlıca müessesedir. Türk Dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil; şuurla işlensin.”
  Mustafa Kemal Atatürk


  “…Anadili Türkçe olan bir kişinin kısa cümlelerle düşündüğü, konuşma anında ise bu kısa cümleleri çeşitli yollarla birbirine bağlayarak karmaşık yapılar kurduğu görüşündeyim. Bu “cümle bağlama eğilimi” bazı konuşurlarda zayıf, bazılarında ise adeta bir hastalık derecesinde güçlü olabilir. Bu son durumda ortaya çıkan dilsel yapılar, insan zihninin üstün olanaklarını en güzel şekilde yansıtıyor. Farklı dil gruplarına ait birçok dili incelediğim halde şimdiye kadar hiçbir dilde beni Türkçe’deki karmaşık cümle yapıları kadar büyüleyen bir yapıya rastlamadığımı söyleyebilirim. Biraz duygusal olmama izin verirseniz, bazen kendime “keşke Chomsky de gençliğinde Türkçe öğrenmiş olsaydı… “, diyorum. Eminim o zaman çağdaş dilbilim İngilizce’ye göre değil, Türkçe’ye göre şekillenmiş olurdu…”
  Türkçe Hakkındaki Görüşlerim – Johan Vandewalle


  “Bugünden sonra divanda, dergâhta, barigahta, mecliste, meydanda, Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır.”
  1277 Karamanoğlu Mehmet Bey  Paylaş
  Türkçe İle İlgili Güzel Sözler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir milletin dili onun varlığı demektir. Ülkenin yok edilmesi imkansız gören bazı devletler dillerini unutmalarını sağlayarak asimile etmeye çalışmışlardır. Dil bir ülkeyi yükseltir de düşürür de.türkçe ile ilgili güzel sözler