Mumine Ahlak ve Güzel Ahlak / Güzel huy ve Sıfatlar Forumundan İslamda borç ödeme ahlakı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslamda borç ödeme ahlakı

  Reklam
  Abdullâh bin Ebî el-Eslemî (ra) şöyle anlatıyor: Bir Yahudiye dört dirhem borcum vardı. Beni Hz. Peygamber’e şikâyet ederek: “Ey Muhammed! Bu adamda dört dirhem alacağım var; fakat vermiyor” dedi. Hz. Peygamber de bana “Bu adamın hakkını ver!” diye emretti. Bunun üzerine ben: “Seni hak ile gönderen ALLAH’a yemin ederim ki ona verebilecek hiçbir şeyim yoktur” dedim. Hz. Peygamber yine: “Onun hakkını ver!” buyurdular. Ben de tekrar: “Nefsimi kudret elinde tutana yemin ederim ki verecek gücüm yoktur” dedim. Ve şöyle ekledim: “Duyduğuma göre Hayber’e gidilecekmiş müsâade edin de oradan ganimet alıp dönünceye kadar bu borcu erteleyelim” dedim. Ancak Hz. Peygamber bu kez de: “Onun hakkını ver!” dediler.
  Hz. Peygamber üç kerre emrettiler mi artık o konuda ısrar edilemezdi. Böylece dışarı çıktım ve doğruca pazara gittim. Sırtımda bir hırka ve başımda da bir sarık vardı. Sarığımı çözüp peştamal gibi belime bağlayarak kürkümü çıkardım. Peşimden gelmekte olan Yahudiye, “Borcum olan dört dirhem yerine bu hırkayı alır mısın?” dedim. O da kabûl etti ve böylece hırkamı ona verdim. O sırada oradan ihtiyâr bir kadın geçiyordu. Bizi gördü ve yanımıza gelerek bana: “Ey ALLAH Resulü’nün arkadaşı! Bu hâlin ne?” diye sordu. Olan biteni ona anlattım. O zaman kadın, üzerindeki hırkayı çıkararak benim sırtıma attı ve: “Al bu hırka da senin olsun!” dedi.

  İbn-i Asâkir  Paylaş
  İslamda borç ödeme ahlakı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Borç ödeme ahlakı üzerine verdiğiniz paylaşım için teşekkür ederim.Allahım razı olsun..dinimizde borc,  dinimizde borcunu ödemeyenler,  dinimizde borç vermek,  dinimizde borcunu,  borç ödemenin ahlakı