Yemek Tarifleri Ve Mutfak Önerileri ve Gurme Öneriyor Forumundan Bilinç ve bilinçaltı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bilinç ve bilinçaltı

  Reklam
  Bilinç ve bilinçaltı


  Bilinçaltı sizce nedir? Üstü açılmamış, ürkütücü anı ve duyumların gizlendiği esrarengiz bir zihinsel mağara mı? Yoksa sadece, zihnin fonksiyonel bölümlerinden biri olarak sizin bir parçanız mı? Kesinlikle ikincisi! Bilinç ve bilinçaltı işlevsel tanımlar olarak beynin herhangi bir anatomik parçasına tekabül etmez. Birbirinden farklı ve tamamlayan görevlerine göre özelleşmiş yeteneklere sahiptir.
  Bilinç
  Bilişsel (kavrama) , mantıksal, karar verme fonksiyonlarını görür. Duyusal girdileri analiz eder. Düşünür, muhakeme eder, eleştirir, değerlendirir. Fikir ve/veya telkinleri yargılar, kabul eder veya reddeder. Mantık süreçleri egemendir.
  Bilinçaltı
  Beyninizin farkında olmadığınız yanıdır. Bütün istemsiz vücut fonksiyonlarını kontrol eder. Bir anlamda otomatik pilottur. Hafıza deposudur. Deneyimlerinizi hatıralar şeklinde depolar. Zihninizin daha derin olan bu kısmı aynı zamanda heyecanlarınız , fikirleriniz , sezgileriniz , davranışlarınız , kendiniz hakkındaki imajınız ve alışkanlıklarınızdan da sorumludur. Bilinçaltı zihin telkin ve imgeleme yoluyla iknaya riayetkardır. Bilinçli zihnin aksine sorgulamadan önerileni kabul eder. Tekrarları olumlama olarak kabul eder. Pekiştirir. Otomatik davranışlar, alışkanlıklar da hafızada kayıtlı bilgiler arasındadır. Bilinçaltının vazifesi yaşamın idamesi ve mutluluğun sağlanmasıdır. Şuuraltı zihin “kanıtlarla ne ikna edilebilir ne de kandırılabilir. Fikirlere ve imajlara karşılık verir.
  Bilinçli zihin çoğu kez dış dünyadan gelen verileri süzerek işleme tabii tutar. Sözgelimi tanıdık bir yolda giderken yol boyunca gördüğünüz her şeye dikkat etmeyip hatırlamayabilirsiniz. Kitap okurken ya da televizyon seyrederken dalıp size seslenildiğini fark etmediğiniz durumlarda olduğu gibi ...
  Bilinç aynı anda 5±2 işi yapabilir. Daha fazla görev yüklendiğinde kilitlenir. Bu yüzden dikkatimizi yönlendirmediğimiz, bizi o anda ilgilendirmeyen bir çok veri bu filtreden süzülür. Beş duyumuzun karşılaştığı çok sayıda duyum, algılanmadan bilinçaltı hafıza deposuna geçebilir.
  Gereksiz bilgiyi geçirmeyen beyin filtresi Uzun otomobil yolculuğu yaptıysanız gün boyunca araba radyonuzun sadece yerel istasyonları aldığını , karanlık bastırınca çok daha uzak radyo istasyonlarının çekebildiğini fark etmişsinizdir. Gündüz mevcut olan parazitler kaybolmuştur. Güneş bizatihi bu elektromanyetik parazitlerin başında gelir. Hipnozda olan da buna benzer. Dış uyaranlara giriş kapatılır, içsel algıya odaklanılır.  Zihinsel kimlik %10 bilinç, %90 bilinçaltından oluşur. Bir aysberge benzetilebilir.


  Bilinç
  Duyusal girişi analiz eder, değerlendirir.
  Bilgiyi seri halinde işler, aynı anda genelde bir tek bilgi işlenir.
  Kısa süreli hafızadan sorumlu
  İradenin yeri
  Espri, alay ve inkarı anlar
  Yavaş ve belirsiz
  Yeni şeyler deneme ve öğrenmeye heveslidir
  Geçmiş –şu an- gelecek
  Mantıkçı, muhakeme yeteneği ve akılcı karar vermeyi sağlar
  Farkındalık
  Dinlenmelidir
  Bilinçaltı
  Eleştirip yargılamadan hareket eder, kabul eder veya reddeder.
  Bir çok görevi aynı anda yapabilir. Tüm vücut fonksiyonlarını yürütür.
  Uzun süreli hafıza
  Alışkanlıkların yeri
  Kelimesi kelimesine anlar. İma, espri, inkar, istihzayı anlamaz.
  Çabuk ve kesindir
  Tekrarla öğrenir
  Kendini koruma mekanizmasına sahiptir
  Tek zamanlı çalışır. “Şimdi” vardır.
  Duyguların yeridir.
  24 saat iş başındadır.

  Dr.Serap Pamak  Diğer Yazılar
  Paylaş
  Bilinç ve bilinçaltı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bilinç, duyguları ve dışarıdan algılanan her şeyi analiz eden bir güçtür. Bilinçli bir şekilde kullanıldığı zaman insana doğru cevaplar verebilecek tek yoldur.