Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Ateş (Vücut sıcaklığının yükselmesine ateş denir) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ateş (Vücut sıcaklığının yükselmesine ateş denir)

  Reklam
  Ateş

  Vücut sıcaklığının yükselmesine ateş denir. Vücut sıcaklığı bedenin her yerinde aynı değildir. Örneğin; termometre ağıza konulduğunda görülen ısı, koltuk altına konulduğunda gösterdiği ısıdan 0,5 derece daha düşüktür.

  Diğer taraftan, vücut ısısı gün boyunca da 0,5 derece oynar. Sabahın erken saatlerinde ısı düşük, akşam saatlerinde yüksektir. Vücut ısısı 36,2 - 37,5 arasında ise normaldir.

  Ateşle birlikte; üşütme, titreme, baş ağrısı, bunalma, huzursuzluk, vücut kırgınlığı, iştahsızlık, kabızlık, sayıklama, havale veya koyu renkli idrar çıkarmada görülebilir.

  Ateşin nedeni, genellikle soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, bronşit, sinüzit, kulak iltihabı, bağırsak iltihabı veya böbrek hastalıklarından biri olabilir. Bu nedenle tedaviden önce nedeni tespit etmek gerekir.


  Paylaş
  Ateş (Vücut sıcaklığının yükselmesine ateş denir) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Özellikle bebeklerde ve çocuklarda çok görülmektedir.Bazı hastalıkların da ateş yaptığını biliyoruz.Gribal enfeksiyonlarda bile ateş olmaktadır.Ateş vücudun hastalık mikrobuna karşı verdiği reaksiyon neticesinde olmaktadır.