Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan İskorbüt hastalığı nedir belirtileri ve tedavisi nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İskorbüt hastalığı nedir belirtileri ve tedavisi nedir?

  Reklam
  İskorbüt hastalığı bütün vücutta kırıklık ve halsizliğe sebep olur, hastalar kuvvetten düşüp zayıflar, sararıp solarlar. Vücudun oynak yerlerinde ağrılar, sızılar duyulur. Deride kan oturmuş gibi lekeler belirir. Diş etleri çekilir, kanar. Dişlerin dibinde siyah bir tabaka belirir, dişler dökülmeye başlar. Ağızda yaralar ortaya çıkar, kanın pıhtılaşma kabiliyeti kaimaz. Bazı hastalarda idrar azalır, çeşitli organlarda kanamalar olur, böylece hastaların hayatları tehlikeye girer.

  İskorbütün tedavisi, hastayı C vitamini bakımından zengin olan yiyeceklerle beslemektir. Bunun için, bol bol taze sebze, meyva yedirmeli, limon, portakal suları içirmelidir. Acele hallerde hastaya, doğrudan doğruya C vitamini de verilir.

  Barlow Hastalığı

  İskorbütün bir şekli de vitaminsiz kalan, çocuklarda görülür. Buna «çocuk iskorbütü» (Barlow hastalığı) denir.

  Vitaminsiz sütlerle büyütülen, birtakım unlarla beslenen çocuklar bu hastalığa yakalanır. Bu gibi çocuklarda kemikler sertleşmez, kendiliğinden kırılır. Kemiklerin içinde, ağızda kanamalar olur, kemiklerde ur biçimi büyümeler görülür. Çocuk gittikçe zayıflar. Hastayı ölüme kadar götürebilecek bu hastalık da C vitamini ile tedavi edilir.


  Paylaş
  İskorbüt hastalığı nedir belirtileri ve tedavisi nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bu hastalığa yakalanmamak için beslenmelerimize dikkat etmek gerekir.Bol miktarda C vitamini almak bu hastalığa karşı koruma sağlar.Yani bağışıklık sistemi güçlenir ise bu tarz ve buna yakın hastalıklara yakalanmayız.iskorbüt hastalığı nedir,  iskorbüt nedir,  iskorbüt hastalığı belirtileri,  skorbüt nedir,  skorbüt hastalığının belirtileri,  iskorbit hastalığı,  iskorbüt hastaligi nedir kisa yazi