Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Yüksek Kolesterolün Belirtileri Nelerdir ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yüksek Kolesterolün Belirtileri Nelerdir ?

  Reklam
  Yüksek kolesterolün belirtilerini anlamak oldukça zordur. Bu belirtiler kas ve deride ‘xanthoma’ adı verilen yağ birikintilerinin oluşması, karaciğer ve dalak büyümesi, ve pankreatit (pankreas iltihabı) sonucu oluşabilecek karın ağrısı gibi doktor tarafından yorumlanabilecek belirtilerdir. Tıp uzmanları, kolesterol seviyesinin herhangi bir belirti olmadan düzenli olarak yaptırılan kan testi vasıtasıyla öğrenilmesini tavsiye eder. Yüksek kolesterol, belirtilerinden ziyade koroner hastalıklar, felç ve perferik damar hastalıkları gibi sonuçlarıyla bilinir. Kolesterol değerlerinizi öğrenmenin tek yolu lipid profil testi olarak bilinen kan testidir. Kolesterolünüzü ölçtürün, ve yüksek kolesterolden korunmak için gerekli önlemleri alın.
  Yüksek kolesterol, belirtileri kuvvetli olmasa da sonuçları çok ciddi olan bir sorundur. Aterosklerotik kalp hastalığı, hipertansiyon, periferik damar hastalığı, safra taşı gibi birçok önemli sağlık problemine yol açan kolesterol, kalpteki koroner arterleri tıkayarak koroner yetmezliği, iskemi ve hatta miyokard enfarktüsüne (kalp krizi) dek varan sonuçları olabilir. Çok yüksek kolesterol düzeyi, deride ve özellikle gözlerin etrafında xanthoma oluşumuna neden olabilir. Kolesterol yüksekliğinin semptomlarının azlığı, tüm bireylerde düzenli lipid profil testi yapılmasını gerektirir.
  Hiperkolesterolemi gibi kalıtsal lipid bozuklukları olan bireylerde cilt veya göz kapağı dokusunda biriken kolesterol pıhtıları gibi daha açık belirtiler görülebilir. Bu kolesterol birikintileri el ve ayak tendonlarında ufak bezeler, ya da daha az rastlanmakla birlikte ellerde sarı çizgiler oluşmasına neden olabilir.
  Kolesterol düzeyi, erkek ve kadınlarda 20 yaşından sonra artmaya başlar. Menopoz öncesi kadınlar aynı yaştaki erkeklere oranla daha düşük kolesterol değerlerine sahiptir. Menopoz sonrası ise kadınlardaki LDL kolesterolü artmaya ve kalp krizi riskini tetiklemeye başlar. Kalp krizi her iki cins için de en sık görülen ölüm nedenlerinden biridir. Kolesterol seviyenizi öğrenmek, kötü kolesterolünüz yüksekse onu düşürerek halihazırda bir kalp hastalığınız olsa dahi kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları riskinizi azaltmanızı sağlar. Kolesterolü düşürmek; genç, orta yaşlı ya da yaşlı, erkek ya da kadın, kalp hastalığı olan ya da olmayan tüm bireyler için çok önemlidir.
  Yüksek kolesterolün kimi diğer belirtileri: Yukarıdaki bilgilere ek olarak, bu ve benzeri durumlara ait belirtilerin tamamını görebilmek adına, yüksek kolesterolden doğan komplikasyonlarla, yüksek kolesterolün ardında yatan nedenler, risk faktörleri ve diğer benzer durumların yarattığı belirtileri incelemek faydalı olacaktır.


  Paylaş
  Yüksek Kolesterolün Belirtileri Nelerdir ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kolesterolün yüksek olduğunu anlamak çok zordur.Bu nedenle düzenli olarak senede 2 defa kan tahlilleri yaptırmak gerekir.Burada yapılacak tahlillerden belli olmaktadır.kolesterol belirtileri nelerdir,  kolesterolün belirtileri nelerdir,  kolesterolün belirtileri nedir,  kolesterol belirtileri neler