Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Tik Nedir? Nasıl Oluşur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tik Nedir? Nasıl Oluşur?

  Reklam
  ırâde dışı, gayri ihtiyârî ve âni olarak ortaya çıkan ve belli özellikleriyle târif edilen herhangi bir maksada hizmet etmeyen adale kasılmalarına verilen ad. Tikler, kısmen rûhî anlamlarından kopmuş anlatım hareketleridir. Yüzde mevcut olan bir savunma hareketi, hem yüz, hem de baş bölgesine yayılabilir. Her çizgili kas tike katılabilir. Fakat en fazla yüz kasları ve emme, çiğneme, konuşmayla ilgili kas grupları işe karışırlar. Alın, boyun ve omuz kasları da düzensiz aralıklarla âni gelen hareketlere yakalanabilirler. Öyle ki bir gâyeleri varmış hissini bırakabilirler.

  Tik, her yaşta görülebilir. Fakat en çok 5 ilâ 10 yaşlar arasındaki çocuklarda olur. Tik vak’alarının çoğunluğunda organik bir belirti bulunmasa bile, tek tük vak’alarda sinir sisteminde bâzı bozuklukların bulunabileceği anlaşılmıştır.Alıntı


  Paylaş
  Tik Nedir? Nasıl Oluşur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanların ellerinde yüzlerinde ayaklarında istem dışı kasılmalar olur.Bunlara tik denmektedir.Tikler genellikle yüz ve göz çevresinde görülmektedir.Burada bulunan kaslar kendiliğinden kasılıp gevşerler.