Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Dil Çatlakları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dil Çatlakları

  Reklam
  Nedir?

  Dilinizde çatlaklar varsa, genelde bu bir problem değildir. Aslına bakılırsa belli çatlaklar ve yarıklar, bazen normal dil yapısının bir parçası olarak görülür. Skrotal dil de denen bu durum zararsızdır. Bununla birlikte kendi kendinize teşhis koymak her zaman pek iyi bir fikir sayılmaz. Bu yüzden herhangi bir endişeniz varsa, içinizi rahatlatmak için bir ağız sağlığı uzmanına veya doktora başvurmalısınız.

  Özellikleri

  Dil çatlaklarında şunlar görülür:

  • Çatlaklar, kanallar ve yarıklar dilin üstünde ve yanlarında görülür.
  • Bu çatlaklar sadece dildedir
  • Dildeki çatlakların derinlikleri kişiden kişiye değişir, bazen 6 mm’yi bulabilir.
  • Kanallar diğer kanallarla birleşerek dili küçük loplara veya bölümlere ayırabilir.

  Bu çatlaklarda artıklar birikmediği sürece herhangi bir belirti yaşama ihtimaliniz yoktur.
  Çatlaklar ilk olarak çocuklukta ortaya çıkabilir. Bununla birlikte çatlaklar yetişkinlerde daha yaygındır. Tıpkı kırışıklıkların yaşla birlikte artması gibi dil çatlakları da siz yaşlandıkça daha belirgin hale gelebilir. Eğer düzenli olarak diş muayenesine gidiyorsanız, emin olun, dişçiniz dilinizdeki bu çatlakları görmüştür. Birçok dil çatlağı zaten bu şekilde teşhis edilmektedir.

  Dil çatlaklarıyla ilgili rahatsızlıklar

  Gelişmiş ülkelerdeki nüfusun yaklaşık yüzde 2 ila 5’inde dil çatlağı bulunur. Erkeklerde dil çatlağı kadınlara göre biraz daha fazla yaşanır.
  Dil çatlakları bir ailenin çeşitli üyelerinde görülebildiği için kalıtsal olabilir. Her ne kadar dil çatlağının nedenleri bilinmese de, şu tür hastalıklarla birlikte görülebilir:

  • Coğrafi dil, diğer adıyla migratur (gezici) glossit. Bu iyicil hastalık dil çatlağıyla birlikte görülür. Sıcak veya acı yiyeceklere karşı hassasiyet dışında herhangi bir belirtisi olmayabilir.
  • Melkersson-Rosenthal Sendromu. Nadir bir hastalıktır. Sadece dil çatlaklarına neden olur, ancak yüzde veya dudaklarda geçici şişme veya felç (Bell palsisi, yüz felci) ile birlikte görülebilir.
  • Down Sendromu: Dil çatlağı bir kromozom bozukluğu olan Down sendromu olan her 10 çocuktan 8’inde görülebilir.

  Dil çatlağı için pek biyopsi yapılmaz.

  Tedavi

  Eğer dil çatlağı herhangi bir belirti veya şikayete neden olursa, dişçiniz sizden dişlerinizi fırçalamanızı isteyebilir. Bu işlem derin çatlaklarda birikip tahrişe neden olan artıklardan kurtulmanızı sağlar.
  Vakaların neredeyse hiçbirinde tedaviye gerek yoktur. Bununla birlikte eğer Melkersson-Rosenthal sendromunun belirtilerini veya komplikasyonlarının var olması durumunda, doktorunuz veya dişçiniz sizi bir uzmana yönlendirebilir. Alıntı


  Paylaş
  Dil Çatlakları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bazı insanların dillerindeki çatlaklar diğer insanlarınkinden fazla ve farklı olabilmektedir.Bu durum için doktora gitmekte fayda var.Fakat görüntü haricinde genellikle bir rahatsızlık vermemektedir. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  B12 b12 b12 benexol biray hergun duzenli kullanim mutlu son... 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Gerçekten B12 ise yarıyor mu. Geçiyor mu çatlama 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Hic bi işe yaramiyor. Ben cok sey kullandim hala gecmedi yemek yerken cok fena yaniyor dilim bazen kesip atasim geliyor o derece kötüyüm.dildeki çatlaklar,  dilde yarıklar,  dil yarıkları,  yarık dil,  dilde yarık,  dil çatlakları,  dilde çatlaklar