Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan 22 Mart Dünya Su Günü-Suyun 7 Harikası Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  22 Mart Dünya Su Günü-Suyun 7 Harikası

  Reklam
  Suyla İnce Kalın

  Kilo mu vermek istiyorsunuz? Su metabolizmanızı canlandırır ve karnınızı tok hissettirir.
  Kalori yüklü içecekler yerine su için ve daha tok hissetmek için yemeklerden önce bir bardak su için.
  Daha fazla su içmek metabolizmanızı hızlandırır, özellikle buz gibi soğuk bir su. Vücudunuz suyu ısıtmak için çalışmak zorunda kalarak, biraz fazladan kalori yakar.


  Su Enerjinizi Artırır


  Kendinizi kurumuş ve enerjinizi düşmüş hissedebilirsiniz, o zaman bir bardak su için. Dehidrasyon (kuruma) kendinizi yorgun hissetmenize neden olur.
  Su kanın hücrelerinize oksijen ve diğer önemli besinleri taşımasına yardım eder.
  Yeterli su alabiliyorsanız, kalbiniz de kanı vücudunuzda dolaştırmak için o kadar ağır çalışmak zorunda kalmaz.


  Stresi Suyla Azaltın


  Beyin dokunuzun % 85''i sudur. Vücudunuzda su azalmışsa, hem vücudunuz hem de zihniniz stres altına girer.
  Susamışsanız, bu vücudunuzun hafif kuruduğuna işaret eder.
  Stres seviyesini düşürmek için, masanızın üzerinde bir bardak suyu hazır tutun ve yanınızda küçük bir şişede su taşıyın.


  Kaslarınızı Suyla Güçlendirin


  Su içmek kas kramplarını önler ve vücuttaki eklemleri kayganlaştırır.
  Vücudunuzdaki su miktarı iyiyse daha uzun süre ve daha güçlü bir şekilde egzersiz yapabilirsiniz.


  Cildinizi Besleyin


  İnce çizgiler ve kırışıklıklar su kaybettiğinizde artar. Su doğanın kendi güzellik kremidir.
  Su içmek cilt hücrelerini doldurur ve yüzünüzün daha genç görünmesini sağlar.
  Su ayrıca kir maddelerini yıkar, kan akışını ve dolaşımını geliştirir ve yüzünüzün, net, berrak ve parlak görünmesini sağlar.


  Sindiriminizi Suyla Düzenleyin


  İyi bir sindirim için lif dışında su gerekir.
  Su artık parçacıklarının çözülmesine ve onların sindirim yolundan kolay geçmesine yardım eder.
  Vücudunuz kurumuşsa, vücudunuz bütün suyu emerek bağırsaklarınızı kuru bırakır ve dışkının bağırsaktan geçişini zorlaştırır.


  Su Böbrek Taşlarını Azaltır

  İnsanlar - ve çocuklar - yeterli miktarda su içmediği için böbrek taşı oluşum oranı artmaktadır.
  Su, böbrek taşları diye bilinen idrardaki kristal oluşumlarına neden olan kum ve mineralleri eritir.
  Sulu idrarda böbrek taşı oluşmaz, bu yüzden çok su içerek riskinizi azaltın!


  Yeterli Su İçiyor musunuz?

  Genellikle diyetisyenler günde sekiz bardak su için derler.
  Bu tavsiyeye kulak verin.
  Fakat çok terliyorsanız veya egzersiz yapıyorsanız daha fazla suya ihtiyacınız olabilir.
  Bununla birlikte başka içecekler içiyorsanız, su ihtiyacınız daha az olabilir.Alıntı


  Paylaş
  22 Mart Dünya Su Günü-Suyun 7 Harikası Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Su yaşamın en temel öğelerinden biridir ama içmemiz gereken miktarı bulmak her zaman kolay olmamıştır.
  Çoğumuz tercih edebileceğimiz diğer içeceklerin yanı sıra, günde sekiz bardak su içmemiz gerektiğini düşünerek büyüdük. Ama son öneriler artık belirli bir miktarda su içmeyi dert etmenize gerek olmadığını söylüyor. Bunun yerine, susuzluğumuzu herhangi bir içecekle giderebiliriz. Aslına bakılırsa, olağan tüketim anketi verilerine dayanarak, günlük 2 litre tavsiyesinin hiçbir bilimsel kanıtı yoktur.
  Tabii ki su temiz, serinletici ve kalorisiz olmanın yanı sıra ideal bir içecek seçimidir; fakat çalışmalar kahve, meşrubat, hatta birayla bile su ihtiyacımızı giderebileceğimizi göstermiştir. Fakat bazı uzmanlar suyun kilo verdirme gücünden emin.
  Temiz su hakkındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için, uzmanlara ne kadar suya ihtiyacımız olduğu ve su içmenin fazladan kalorileri uzak tutup tutmadığı konusunda sorular sorduk.
  Yeni Sıvı Rehberi

  American Journal of Physiology dergisinde 2002 yılında yayınlanmış bir çalışmada, günde 8 bardak su içmemizi söyleyen eski tavsiyeler sorgulandı. Eksiksiz bir değerlendirmeden sonra, araştırmacı Heinz Valtin, ılıman iklim kuşağında yaşayan ve yoğun bedensel aktivitelerde bulunmayan, sağlıklı yetişkinlerin büyük miktarda suya ihtiyacı olduğuna dair geçerli bir kanıt olmadığı sonucuna vardı.
  Valtin normal, sağlıklı yetişkinler için sadece susadıkları zaman su içmelerini öneriyor. Hatta kafeinli içeceklerin bile sıvı ihtiyacımızı giderebileceğini bildiriyor.
  Şubat 2004’te Amerikan Tıp Enstitüsü (IOM), Valtin’in bulgularını doğrulayan yeni öneriler yayınladı. Yeni kurallar, günde 8 bardak önerisi yerine, sağlıklı yetişkinlerin sıvı ihtiyaçlarını gidermek için susuzluk hissettiklerinde su içebileceklerini söylüyor. Bu durumun istisnaları, sıvı kontrolü gerektiren herhangi bir tıbbi durumu olanlar, sporcular, uzun süreli bedensel aktivitelerde bulunanlar ya da aşırı koşullarda yaşayanlardır.


  Ne Kadarı Yeter?

  IOM raporu su gereksinimlerini belirlemedi ama kadınlar için 2,75 litre (günde 11 bardak ve üzeri), erkekler için 3,75 litre (günde 15 bardak ve üzeri) olmak üzere genel sıvı alımı tavsiyelerinde bulundu. Unutmayın, bu kurallar bütün yiyecek ve içecekler dahil toplam sıvı alımı için geçerlidir.
  Su alımımızın yaklaşık yüzde 80’i içme suyu ve diğer içeceklerden, kalan yüzde 20’si yiyeceklerden gelir. Bu oranların çoğumuz için doğru olduğunu varsayarsak, su da dahil önerilen içecek miktarı, kadınlar için yaklaşık 9 bardak ve erkekler için 12,5 bardak olur.
  Suyun yüzde 20’sini yiyeceklerden almak için çok fazla gibi görünse de, birçok besin öğeleri çoğunlukla sudan oluşur. Amerikan Diyetetik Derneğine göre, su içeriği yüksek bazı yiyecekler şunlardır:


  Su ve Kilo Kontrolü

  Sıvılar genelde açlığı değil susuzluğu gideriyor olsa da yıllar boyunca içme suyu kilo vermek için tavsiye edilmiştir. Susuzluk ve tokluk konusunda uzman Doktor Barbara Rolls, susuzluk ve açlığın tamamen farklı mekanizmalar olduğuna işaret ediyor.
  Rolls ve meslektaşlarının Penn State Üniversitesinde yürüttüğü bir çalışmada öğle yemeğiyle su içen insanların, diğer düşük kalorili içecekleri içenlere göre daha az kalori alıp almadığı incelendi. İçme suyunun yemekte tüketilen toplam kalori üzerinde çok az etkisi olduğu bulundu.
  Rolls şunları söylüyor: “Hiçbir araştırmamızda suyun kilo kaybı sağladığını ortaya koyamadık.” Su içmenin kilo vermenize yardımcı olmasının tek yolunun, suyu yüksek kalorili içecek veya yiyecekler yerine içmeniz olduğunu söylüyor.
  Ancak, yüksek su içeriği olan gıdalar doluluk faktörünü artırarak diyet yapanlara yardımcı olabilir.
  Rolls diyor ki: “Çorbalarda olduğu gibi bir kase dolusu sebzeye su eklediğiniz zaman, sebzeleri bir bardak suyla birlikte yediğinizde olduğundan daha fazla tokluk hissi verir. Su yiyeceklere dahil edildiğinde tokluk artar ve sonuçta daha az yemek yeriz.”
  Suyun kilo verme konusundaki faydaları bazı gerçeklerden kaynaklanıyor:

  • Suyla birleşen yiyecekler büyük görünme eğilimindedir.
  • Bu yiyeceklerin büyük hacimleri ağızda daha fazla uyarılmaya neden olur.
  • En önemlisi, su yiyeceklere bağlı olduğunda, emilimi yavaşlatır ve karında daha uzun süre kalmalarını sağlar.

  Rolls, eğer kilo vermek istiyorsanız meyve, sebze, et suyu bazlı çorbalar ve yulaf gibi susuzluğunuzu giderecek bolca sıvı içeren, yüksek hacimli gıdalardan oluşan bir beslenme planı öneriyor.  Sonuç

  Uzmanlar aynı fikirde: İçme suyu (maden suyu ya da normal su) susuzluğunuzu gidermek için iyi ve kalorisiz bir yöntemdir. Ama yüzde 100 meyve suyu, az yağlı süt, kahve ya da diğer aromalı içecekleri tercih ediyorsanız, onlarla da sıvı düzeyinizi iyi seviyede tutabilirsiniz. Su kalorisiz olduğundan kilo kontrolü için mükemmel bir seçimdir, ama aynı zamanda az yağlı sütte bulunan kalsiyum ve özellikle D vitaminine de ihtiyacımız var. Sonuç olarak, içecek seçimlerinizin beslenme ihtiyaçlarınızı, sıvı tercihlerinizi ve su ihtiyacınızı karşılamasına özen gösterin. Alıntısu ve mineraller,  mineraller ve su,  SU VE MİNERALLER