Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Gıda zehirlenmesi nasıl anlaşılır - gıda zehirlenmesinin sebebleri - gıda zehirlenmesi hakkında bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gıda zehirlenmesi nasıl anlaşılır - gıda zehirlenmesinin sebebleri - gıda zehirlenmesi hakkında bilgi

  Reklam
  Gıda zehirlenmesinin asli sebepleri; bozuk olan yiyecekler, hijyen kurallarına uyulmadan üretilen yiyecekler ve yemekler, uygun şartlarda saklanmamış besinlerdir.

  Gıda zehirlenmesinin temel sebeplerinde en çok rastlanan bozuk olan yiyeceklerden zehirlenmedir. Gıda zehirlenmesinin en fazla olduğu biçim budur. SKT (Son Kullanma Tarihi ) geçmiş olan yiyecekler zehirlenmeye sebep olur. Son Kullanma Tarihi geçmiş olan yiyecekler zehirlenmeye sebep olur. Bunun için aldığınız yiyecekler ve besinlerde SKT’ ye mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

  Gıda zehirlenmesi nasıl anlaşılır?

  Gıda zehirlenmesi geçiren kişiler yutkunmakta oldukça fazla zorlanırlar. Bunun yanında bu kişiler yutkunmaya çalıştıklarında renklerinde bir değişiklik sezilebilir. Bununla birlikte kişi solunumda zorluk çeker. Nefes alıp verirken zorlanan kişinin yüzünden zorlandığını anlayabilirsiniz. Kas ağrıları ve kramplar meydana gelir. En başlıca belirtileri arasında baş dönmesi vardır. Mide bulanması da sıklıkla görülür. Aslında birçok kişi mide bulanmasından şüphelenir. Bazen halsizlik şikâyetlerini de es geçmemek gerekiyor. Bazı durumlar da kabızlık ishal gibi durumlar baş gösteriyor zehirlenen kişilerde  Paylaş
  Gıda zehirlenmesi nasıl anlaşılır - gıda zehirlenmesinin sebebleri - gıda zehirlenmesi hakkında bilgi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanların yedikleri bir besinden sonra mide bulantısı kusma ve ishal gibi durumların olması gıda zehirlenmesinin başlangıcı ve belirtisidir.Hemen ilk yardım kuruluşlarına gitmek gerekir.