Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Tansiyonu Yükselten Yiyecekler neleridr-tansiyonu tetikleyen yiyecekler - tansiyonu yükselten gıdalar nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tansiyonu Yükselten Yiyecekler neleridr-tansiyonu tetikleyen yiyecekler - tansiyonu yükselten gıdalar nelerdir

  Reklam
  Tansiyon yüksekliği beraberinde bir çok hastalığı getirir.Hafife alınmayacak bir hastalıktır.Muhakkak tedavisinin hemen yapılması gereklidir.Genellikle baş ağrıları,kulak çınlamaları,görme bulanıkları tansiyon yükselmesiyle birlikte baş gösterir.Hipertansiyon eğer dikkat edilmezse böbrek hastalıklarına, kalp krizlerine hatta felce dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle tansiyonla yaşamayı öğrenmek, hastalığa özgü diyetisyen kontrolünde beslenmek ve zararlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

  Tansiyonu yükselten besinler neler?

  Çay ve kahve
  Çay ve kahvede bulunan kafeinin tansiyonu yükselttiği artık bilinen bir gerçek ama burada tüketim miktarınız önemli, eğer 3 fincan koyu kahve veya 6-7 bardak koyu çay içmişseniz tansiyon da yükselecektir.

  Kolalı içecekler
  İçeriğinde bulunan hem yüksek oranda şeker hem de meyankökünden dolayı vücutta sodyumun tutulmasına neden olabilmekte ve bu nedenle tansiyonu yükseltmektedir.

  Tuz ve tuzlu besinler
  Yapılan çalışmalar gösteriyor ki ihyiyacımızın en az 10 katı kadar tuz kullanmaktayız. Hipertansiyonlu kişilerin yemeklerine tuz ilave etmemeleri ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmaları gerekir.

  Şeker ve şekerli besinler
  Tüketim miktarına bağlı olarak tansiyonu yükseltip kalp hastalıklarını da tetikleyebilmektedir.

  Alkol
  Hipertansiyonunuz var ve düzenli alkol tüketiyorsanız bu alışkanlığınızdan da yavaş yavaş uzaklaşmanızda fayda var.

  Margarin ve tereyağı
  Margarin ve tereyağının direk tansiyonu yükseltici bir etkisi yoktur ama çalışmalar gösteriyor ki doymuş yağ oranı yüksek olan bu yağlar yerine sıvı yağ tüketenlerde hipertansiyonun daha düşük seviyede olduğu gözlenmiştir.


  Paylaş
  Tansiyonu Yükselten Yiyecekler neleridr-tansiyonu tetikleyen yiyecekler - tansiyonu yükselten gıdalar nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yararli bilgiler icin ALLAH razi olsun kardesimtansiyonu yükselten yiyecekler,  çocuklarda tansiyonu yükselten nedenlerçocuklarda tansiyonu yükselten nedenler,  tansiyonu yükselten yiyecekler listesi