Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan 'Kepçe Kulak'tan Kolayca Kurtulabilirsiniz! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  'Kepçe Kulak'tan Kolayca Kurtulabilirsiniz!

  Reklam

  Kulak estetik girişimleri en sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe kulak durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Operasyon hastanın yaşına göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir yaklaşık 2-2.5 saat sürer.

  Op. Dr. Aret Çerçi Özkan
  Estetik Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzm.
  Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da kıkırdak kısmın normalden fazla geniş olması sonucu kulak keğçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak” denir.

  Okul Öncesi Düzeltilmelidir
  Kepçe kulak şekil bozukluğu bir çocuğun ruh sağlığı ve arkadaş ilişkileri, açısından önemli sorun oluşturabilir. Kulaklar 5-6 yaşlarında, gelişimini tamamlayacağından, yelken kulakların okul öncesi dönemde düzeltilmesi mümkündür. Çocukluk döneminde düzeltilmemiş yelken kulakların, ileri yaşlarda düzeltilmesi de elbette mümkündür.
  Kepçe kulak düzeltme ameliyatı hastanın yaşına göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyat yaklaşık 2-2.5 saat sürer.

  Basit Bir Operasyonla Gelen Mutluluk
  Ameliyat safhaları, kulak arkasından deri çıkarma, kıkırdağı, mevcut biçimini zayıflatarak geriye katlayacak biçimde yeniden şekillendirme, kulak arkasında kalan derinin ucuca onarımı olarak özetlenebilir. Ameliyattan sonra kulaklar geniş pansumanlar ile kapatılır. Hasta aynı gece veya ertesi sabah taburcu edilir.
  Kepçe kulak düzeltme son derece güvenli bir ameliyattır. Çok ender olarak küçük kan birikmeleri görülebilir. Bunlar da genellikle kolayca kontrol altına alınabilir.
  Ameliyattan 10-12 gün sonra dikişler alınır ve pansuman yerine sporcuların kullandığı alın bantlarından takılarak kulaklar olası bir darbeden korunur. Alın bandının özellikle gece uykuda kullanılması kulakları korumak için önemlidir.
  Gerekirse öğretmene, birkaç hafta boyunca biraz çocuğun aktivitelerine dikkat etmesi konusunda ricada bulunulabilir


  Paylaş
  'Kepçe Kulak'tan Kolayca Kurtulabilirsiniz! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bazı insanların kulakları kepçedir.Bu kepçe kulak rahatsızlık verirken bazıları ise bunu kafaya takmaz.Çok ileri derecede kepçe ise plastik cerrahi ve KBB nin beraber yapacakları ameliyat ile düzelmektedir.