Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Kılcal varis tedavi seçenekleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kılcal varis tedavi seçenekleri

  Reklam
  Kılcal varis tedavi seçenekleri

  Kılcal varis (damar çatlağı - kılcal damar çatlaması ) diğer varis türlerinde olduğu gibi daha çok bayanlarda görülen ve ileri vakalarda etek giymeyi engelleyecek kadar ciddi kozmetik sorun yaratan bir tür damar hastalığıdır.Net izah edilebilir bir sebebi yoktur.
  Kılcal damar varisi (telenjektazi) belirtileri
  -Bacaklarda sızlama (kalın damarlarda görüldüğü kadar sık değildir ama tedaviyle düzelir)
  -Estetik sorun
  -Giderek ilerleme ve yaygınlaşma
  -Küçük travmalarla cilt altında morarmalar.
  Kılcal damar tedavisi
  Ameliyatla tedavisi mümkün değildir daha çok teknolojik tedavi gerektirir.
  İlaçla tedavi (skleroterapi-köpük tedavisi)
  Kılcal damarı yok edecek ilacın yok olmasını sağlayacak ilacın direkt veya köpük şeklinde damar içine zerkedilmesidir,hafif ağrı ve geçici lekelenmelere sebep olabilir.
  Lazerle kılcal damar tedavisi:
  Damarın ısınarak kaybolmasını sağlar değişik lazerler kullanılmaktadır ama çalışma mantığı hep aynıdır.Uygulamadan sonra 3 hafta beklenir gerekirse tekrar seansları uygulanır. Varisin yaygınlığına göre 10-60 dakikada sean tamamlanır.
  RF ile kılcal damar tedavisi (radyo frekans)
  Kılcal damarın direk üzerine çok ince iğneyle enerji uygulanır uygulama anında etkisi ortaya çıkar ve damar anında kaybolur.Uygulama hafif ağrılıdır.


  Paylaş
  Kılcal varis tedavi seçenekleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kılcal damarlarda meydana gelen varislere operasyon yapılamamaktadır.Fakat ileç tedavis ve değişik radyo frekanslı tedaviler uygulanmaktadır.