Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan KALP KRİZİ (miyokard enfarktüsü) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  KALP KRİZİ (miyokard enfarktüsü)

  Reklam
  KALP KRİZİ (miyokard enfarktüsü)
  kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi (miyokard enfarktüsü) denir. Oksijeni kalbin kendi damarları yani koroner damarları getirirler. Eğer koroner damarlarda bir tıkanıklık veya daralma söz konusu ise kalp yeteri kadar oksijen alamaz, beslenemez. Beslenemeyen kalp dokusu ölür, işlevini yitirir ve kanı pompalayamaz hale gelir. Sonuç olarak ölümcül bir tablo olan kalp krizi ortaya çıkar. Kalp krizi geçirmiş kimselerde ölen dokunun yerine yenisi gelmez.

  KALP KRİZİ BELİRTİLERİ:
  -Göğüs ağrısı; tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı olur, sol kola,sırta ve çeneye doğru yayılır. hareketle artar, dinlenirken azalır, fakat geçmez.
  -Soğuk terleme
  -Öksürük
  -Nefes darlığı
  -Mide bulantısı ve kusma
  -Bayılma
  -Baş dönmesi ve bayılma

  KALP KRİZİ NEDENLERİ:
  Sigara içmek
  Kan lipidlerinin (kolesterol, trigliserid) düzensiz olması
  Hipertansiyon
  Şeker hastalığı (diabetes mellitus)
  Irsiyet ( aile öyküsü)
  Stres
  Depresyon
  Yaş
  Kilo

  NE YAPMAK GEREKİR:
  Bu belirtilerle karşı karşıya kaldığınızda hemen bir yere oturup dinleniniz ve derhal bir sağlık kuruluşuna ulaşmaya çalışınız. Dışarıdaysanız cep telefonuyla yardım isteyiniz. Kesinlikle yürümeye veya merdiven çıkmaya devam etmeyiniz. Çünkü aktiviteye devam etmek zaten oksijen alamayan kalbinizin oksijen talebini daha da artıracaktır.
  Son zamanlarda kalp krizi geçirildiğinin anlaşılması halinde bir-iki defa kuvvetlice öksürerek krizde oluşan ritm bozukluğunun düzeltilebileceğini ileri süren yayımlar çıkmıştır, ancak böyle bir yaklaşımın etkinliği henüz tam olarak kanıtlanamamıştır.  Paylaş
  KALP KRİZİ (miyokard enfarktüsü) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanların en korktukları durumlar arsında yer almaktadır.Kalp sağlığını korumak için düzenli olarak spor yapmak sağlıklı besinleri ştüketmek gerekmektedir.Yağ olarak ise az ve zeytin yağlı yiyecekeleri tercih etmekte fayda vardır.