Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Orak Hücre Anemisi ve Tanısı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Orak Hücre Anemisi ve Tanısı

  Reklam
  Orak Hücre Anemisi ve Tanısı

  Alyuvarlar diğer adıyla da eritrositler kanımızı oluşturan elemanlardandır. Eritrositler kana rengini veren hemoglobin maddesini taşımaktadırlar. Hemoglobin,oksijenin taşınmasında rol almaktadırlar. Hemoglobinin bazı çeşitleri vardır.
  HbF: bebeklerde
  HbA normal erişkin insanlarda bulunur
  Orak Hücre Anemisi hastalarında ise bu hemoglobin çeşitlerinden farklı olarak HbS adı verilen hemoglobin bulunmaktadır.Orak hücre anemisi genetik bir hastalıktır.Otozomal resesif geçişlidir.Hemoglobin yapısında oluşan bir mutasyon nedeniyle olur.Orak hücre anemili hastaların eritrositleri (alyuvarları) oksijen miktarı az olduğu zaman şekil olarak değişikliğe uğrarlar.Alyuvarlar normal şekillerini kaybedip orak şekline dönüşürler.Bu hastalardaki alyuvarlarda şekil bozukluğu olduğundan ömürleri kısadır.Hastalığın tanısında moleküler analizler önem taşımaktadır.Bu hastalarda beta-globin geninindeki COD 6 bölgesinin incelenmesi tanı koydurucudur.Bu tanı yöntemi hem hastalarda mutasyon tespit edilmesi için hem de anne karnındaki fetüsten alınacak örnekle orak hücre anemisinin tespitini sağlar.Gebelikte ise 10, hafta sonrası bazı moleküler analizlerle,doğacak çocuk için erken tanı mümkün olmaktadır.


  alıntı


  Paylaş
  Orak Hücre Anemisi ve Tanısı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Daha çok Akdeniz bölgesindeki insanlarda görülen bir hastalıktır.Alyuvarların yuvarlak olması gerekirken orak şeklinde olmaları damar içinde birbirlerine takılmalarına neden olmakta ve bu da şiddetli ağrılara sebep olmaktadır.