Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Çavdar Ekmeğinin Yararları Nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çavdar Ekmeğinin Yararları Nelerdir

  Reklam
  Çavdar Ekmeğinin Yararları Nelerdir
  Çavdar, dağlık yörelerimizde yetiştirilir. Çavdar taneleri buğdaya göre daha koyu renktedir. Çavdar taneleri köy değirmenlerinde öğütülerek un elde edilir. Tanenin kepek kısmı ayrılmadığından B vitaminleri ve madenler yönünden zengindir. Ancak, kepeğin çok olması, ekmeğin kabarma yeteneğini azalttığından iç kısmı pişmemiş görünümündedir ve nem oranı fazla olduğundan çabuk küflenebilir. Ayrıca, kepeğin çok oluşu, insan sağlığı için önemli olan kalsiyum, demir ve çinkonun kullanım oranım azaltır.
  Piyasada satılan çavdar ekmeği genellikle üçte iki çavdar unu, üçte bir buğday unu katılarak yapılır. Böylece, ekmekte kepek biraz azaltılmış ve kabarma daha iyi olduğundan kalsiyum, demir ve çinkoya olan olumsuz etkisi azalır. Bu ekmekler, özellikle, kabızlıktan yakınanlar için yararlıdır. Ayrıca, yetişkin şeker hastalarına, kan şekerini hızlı yükseltmediği için önerilir. Yine kanla-lannda kolesterol yüksek olanlar için uygun bir ekmek türüdür.
  Piyasada “kepek ekmeği” adıyla satılan ekmek, kepeği alınmış buğday ununa kepek eklenerek yapılır. Bu ekmek de çavdar ekmeğine benzer. Aynı şekilde barsak hareketlerinin azlığından oluşan kabızlıklarda, şeker hastalığında, kolesterol yüksekliğinde beyaz ekmek yerine kullanılması yararlı olur.


  Paylaş
  Çavdar Ekmeğinin Yararları Nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Esmer ekmekler arasında yer alan çavdar ekmeği özellikle sindirim siteminde zorluk yaşayanlar için idealdir.Şeker ve kolesterol hastaları için de bu ekmek faydalıdır.