Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Kışın Domuz Gribi Daha Tehlikeli Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kışın Domuz Gribi Daha Tehlikeli

  Reklam
  DSÖ’den Domuz Gribi Uyarısı
  Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribinde ikinci dalganın yaklaştığını açıklayarak, tüm ülkeleri gerekli önlemleri almaları konusunda uyardı.
  Kış yaklaşırken Dünyada domuz gribine karşı önlemler yoğunlaşıyor.
  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribinde ikinci dalganın yaklaştığını belirterek önlem alınmasını isterken, Çin kitlesel aşılamaya başlayan ilk ülke oldu.
  Dünya Sağlık Örgütü domuz gribinin sonbahar aylarında hızla yayılacağı ve daha büyük bir tehdit oluşturacağı uyarısında bulunarak, hükümetleri hazırlık yapmaya çağırıyor.
  Çin, domuz gribine karşı ilk kitlesel aşılama kampanyasını başlatan ülke oldu.
  Sağlık görevlileri ekipler halinde okullara giderek çocuklara grip aşısı yapıyor. Çin ilaç şirketince üretilen aşı, onaylanarak dünyada ilk üretim lisansını alan domuz gribi aşısı olmuştu.
  13 bin domuz gribi vakası belirlenen ancak ölen olmayan Çin’de, yıl sonuna kadar 65 milyon kişinin aşılanması planlanıyor.
  Nisan ayında ortaya çıkan hastalık, dünyada 3 bin dolayında kişinin ölümüne yol açtı.
  41 yıl aradan sonra ilk kez küresel grip salgını alarmı veren Dünya Sağlık Örgütü 2 yılda 2 milyar kişiye hastalık bulaşacağına, bundan en çok gelişmekte olan ülkelerin etkileneceğine dikkat çekiyor.
  Domuz gribinin şu ana kadar en hızlı yayılan salgın olduğu, başka virüslerin 6 ayda kat ettiği mesafeye, domuz gribinin sadece 6 haftada ulaştığı vurgulanıyor.
  Dünyanın dört bir yanında aşı çalışmaları sürdürülürken uzmanlar aşıların detaylı kontrollerinin yapılmadan piyasaya sürülmesi halinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarıları yapıyor.


  Paylaş
  Kışın Domuz Gribi Daha Tehlikeli Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Domuz gribi hastalığı gibi her yıl değişik grip türleri ortaya çıkmaktadır.İnsanların beslenmelerine dikkat ederek bağışıklık sistemin kuvvetlendirecek besinleri almaları önerilmektedir.