Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan İlk domuz gribi aşısı hamile ve çocuklara Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İlk domuz gribi aşısı hamile ve çocuklara

  Reklam
  İlk domuz gribi aşısı hamile ve çocuklara

  SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, domuz gribi aşısının ilk kime vurulacağına ilişkin tartışmalara açıklık getirdi. İlk aşılama önceliği Dünya Sağlık Örgütü’nün rehberinde de birinci riskli grup olarak yer alan hamile, 3-6 yaş arası çocuklar, hasta olanlar ve stratejik kamu görevlileri olacak. Domuz gribi aşısı için 140 milyon lira bütçe ayırdıklarını belirten Akdağ, ilk aşamada 10-13 milyon arasında kişinin aşılanacağını belirtti.
  Aşıların eczaneler değil, Sağlık Bakanı’nın organizasyonuyla dağıtılacağını da ifade eden Akdağ, domuz gribine karşı alınması gereken tedbirleri ve çalışmaları şöyle anlattı:
  Aşı ilk kimlere yapılacak? Bilimsel heyetimizin tavsiyesi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün standartlarına uyacağız. Öncelikli grup, hamileler; 3-6 yaş arası çocuklar; kalp, akciğer gibi bağışıklık sistemi açısından problemi olanlar; itfaiyeci, kolluk kuvvetleri gibi stratejik kamu görevlileri olacak. – Salgına karşı gündelik hayatta neler yapmalıyız? Ellerle hastalığın yayılma hızı çok artıyor. Toplu olarak bulunduğumuz yerlerde, kapı kolları, asansör düğmeleri ve tırabzanlardan ele virüsler bulaşıyor. Böyle temasların ardından, el sıkıştıktan sonra elimizi, ağzımıza burnumuza götürmeden iyice yıkamalıyız. Bazı ülkelerde öpüşme yasaklandı. Türkiye’de virüs yayılmış değil. Virüs yayılırsa, o zaman öpüşme adetinden, el öpme adetinden bir müddet vazgeçmemez gerekebilir. Duruma göre gündeme getireceğimiz önerilerimiz var. – Domuz gribine yakalanan kişi ne yapmalı? Hafif, ayakta geçirenlere tavsiyemiz, daha çok evinde vakit geçirsin, topluma çıkıp, etrafına yaymasın, öksüren, hapşıran, aksıran mendil kullansın, mendili çöpe atsın, ellerini yıkasın, etrafına bulaştırmasın. Yüksek ateş, nefes almakta güçlük olursa hastaneye gitmeli ve orada tedavisi yapılmalı. Ebru TOKTAR ÇEKİÇ


  Paylaş
  İlk domuz gribi aşısı hamile ve çocuklara Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Grip aşıları ilk önce risk faktörü olanlara yapılmalıdır.Bunların başında tabi ki hamile bayanlar ve çocuklar gelmektedir.Bağışıklık sistemi zayıf olanların yaşlıların ve hassas bir yapıya sahip olanların aşı yaptırması gerekmektedir.