Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Romatizma Çeşitleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Romatizma Çeşitleri

  Reklam
  Romatizma çeşitleri 4 ana gruba ayrılıyor. Osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit (iltihabi romatizma), enfeksiyöz artrit, dördüncü gruba ise osteoropoz veya gut hastalıkları giriyor. Romatizma`nın sebebi bağışıklık sistemindeki bir bozukluktur. Fakat bu bozukluğun nedeni henüz bilinmiyor. Bağışıklık sisteminin doğal olarak vücuttaki yabancı maddeye karşı koymasının sonucunda, eklemler ve eklem başları zarar görür.

  KAPLICALAR YARARLI MI?
  İltihaplı romatizma`nın ateşli ve sükunetli devreleri vardır. Ateşli devrede kaplıca tedavisi yerine yatakta istirahat ve ilaç tedavisi uygulanır. Hasta ilaca cevap verip ateşli devreyi atlatırsa kaplıcalar destekleyici görev üstlenir. Kaplıcanın faydaları şunlardır:
  Mafsallardaki ağrılar azalır.
  Ateş ve nabız normale döner.
  Halsizlik ve iştahsızlık sona erer; hasta kendisini daha zinde hisseder.
  Kansızlık ve kanda görülen romatizmal bulgular ortadan kalkar.
  Yeni nöbetler engellenmiş olur.

  E VİTAMİNİ YARARLI MI?
  E vitamininin ağrılara ve enfeksiyonlara iyi geldiği çeşitli araştırmalar ile kanıtlandı. Fakat E vitamininin iyileştirme aşamasına geçmesi için yüksek dozda alınması gerekiyor (günde 800-1600 mg). Çoğu zaman bu iyileştirici etkiyi desteklemek için C vitamini de ilave ediliyor. Bunun dışında B vitamini de ağrı dindirmede etkili olur.

  NASIL TEDAVİ EDİLİR?
  Çeşitli romatizma ilaçlarının yanı sıra sağlıklı bir yaşam ile eklemlerin sürtüşmesinden kaynaklanan sorun hafifletilebilir. Yani sağlıklı beslenme, düşük kilo ve ağrıları dindiren çeşitli hareket terapileri ile (örneğin bisiklete binmek ve yüzme) ile ağrıları önemli derecede azaltmak mümkün. Bunun dışında elektro terapiler, kaplıcalar, masaj ve jimnastik de oldukça etkili.

  ÖNLEMİ VAR MI?
  Aşırı kilolarda kurtulmak önemli. Çünkü fazla kilolar eklem romatizma`sını artırıyor. Düzenli spor yapmak ve bunu yaparken de eklemleri fazla zorlamayan spor türlerini tercih etmek. Koşu yapmayı sevenler ayakkabılarının yumuşak tabanlı olmasına ve yumuşak zeminde koşmaya dikkat etmeli. Sert zeminli yüzeylerde uzun süreli durmak veya yürümekten kaçınmalı. Eklem romatizma`sına yol açan alkol ve nikotin tüketimi varsa minimum seviyede tutulmalı.
  Romatizma`ya karşı Akdeniz diyeti
  İsveç'te yapılan bir araştırmaya göre, zeytinyağı, bol sebze meyve ve balığın yer aldığı Akdeniz tipi beslenme, romatizma semptomlarını azaltıyor
  Akdeniz diyetini uygulayanlarda üç ayın sonunda daha az eklem iltihabına rastlanıyor. Daha önce yapılan araştırmalarda balık yağının, vücutta iltihap oluşumunu engelleyen bir etkisi olduğunu tespit eden uzmanlar, balık yönünden zengin Akdeniz diyetinin de romatizmaya iyi geldiğini belirtiyor.

  Romatizmalı 50 hastayı iki ayrı gruba ayıran uzmanlar, bir gruba üç ay boyunca Akdeniz diyeti, diğer gruba ise normal bir beslenme programı uyguladı. Üç ay sonunda gruplarda, fiziksel aktivite, yaşam kalitesi ve eklem ağrısı çekme gibi unsurlar incelendiğinde bol bol sebze meyve, zeytinyağı ve balık yiyen hastalarda diğer gruba göre romatizmaya bağlı rahatsızlıkların azaldığı görüldü.
  Romatizmal hastalıklar iş gücü kaybı yaratıyor
  Hareketleri kısıtlayan romatizma iş hayatına da büyük ölçüde darbe vuruyor
  Romatizmal hastalıklar, kalp rahatsızlıklarından sonra en çok işgücü kaybına sebep olan hastalıkların başında geliyor. Prof. Dr. Nurullah Akkoç, romatizmanın mikrobik ve ırsi olmadığını ancak kronik bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

  BELİRTİLER
  Akkoç ''Ana belirtisi, eklemlerde ağrı ve şişliktir. Hareketleri kısıtlar. İşte bu noktada hastanın ailesine ve topluma büyük görev düşüyor. Hastanın, sosyal hayattan kopmadan hayatını düzenlemede aile, toplum ve devletle dayanışma içinde olması gerekiyor. Ayrıca bu hastalık, kalp rahatsızlıklarından sonra işgücü kaybına sebep olan ikinci hastalıktır' diyor.  Paylaş
  Romatizma Çeşitleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Romatizma hastalıklarına ramotoloji bölümü bakmaktadır.Doktorların tavsiyelerine uymak ve ilaçları düzenli almak gerekir.Spor yapmak eklem yerlerini çalıştırmak önemlidir.romatizma kaça aurılır