Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Müslümanın, müslüman olmayan ülkede yaşaması caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Müslümanın, müslüman olmayan ülkede yaşaması caiz midir?

  Reklam
  Müslümanın, Müslüman olmayan ülkeye gidip orada yaşamasının câiz olması, İslâmî sorumluluklarını yerine getirmesi, gayrimüslimlerin âdet ve alışkanlıklarından uzak kalması şartına bağlıdır.

  Şayet bulunduğu yerde İslâmî örf ve ananelerini rahatça yaşıyor, ibadet ve mükellefiyetlerini kolayca yerine getiriyorsa, çevresine örnek oluyor, İslâmın güzelliğini gösteriyor demektir. Bu takdirde bulunduğu yerde kalması, örnek hayatını devam ettirmesi câizdir.

  İmamı Remli ye vaktiyle İspanya nın Ergun ilindeki Hristiyan idaresi altında yaşayan Müslümanların hicret edip etmeyecekleri hususu sorulduğunda şöyle cevap vermiştir:

  İbadet ve itaatlarını tam olarak yaptıkları takdirde hicret etmeleri câiz değildir. Çünkü bulundukları yerde de başkalarının İslâma girmelerine sebep olabilirler.

  Bundan anlaşılan odur ki, Müslüman bulunduğu gayrimüslim ülkesinde İslâm'ın güzelliklerini şahsında yaşayarak gösterecek, örnek bir hayat yaşayacaktır.

  Bilindiği gibi, İstanbulun fethinden önce Ayasofya yakınında bir Müslüman mahallesi kurulmuş, burada örnek İslâmî hayat yaşayan Müslümanlar, Bizans ın teslim olmasında büyük rol oynamışlardır.

  Ahmed Şahin


  Paylaş
  Müslümanın, müslüman olmayan ülkede yaşaması caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir Müslüman helal ve harama günahlara dikkat ettikten sonra istediği yerde yaşayıp geçimini temin edebilir. Yemek ve içmek konusunda daha dikkatli olması bunun dışında yaşaması caizdir.