Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan eslem isminin anlamını bilmiyorum Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  eslem isminin anlamını bilmiyorum

  Reklam
  eslem isminin anlamı internette baktığımda teslimiyet anlamında diye kızıma koydum ama bana bir erkek köle adı dediler hangisi doğru bilemedim bilen varsa bilgi verirse sevinirim.


  Paylaş
  eslem isminin anlamını bilmiyorum Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  buyur oku ZÖNGÜR

  Soru: Kız çocuğuna Eslem ismini koymakta bir sakınca var mıdır, manası nedir? Kur’an-ı Kerim’de geçtiği doğru mudur?

  Cevap:
  “Daha sağlam”, “en sağlam” gibi manalara gelen Eslem ismi Arapça kökenlidir. Eslem, Kur’an-ı Kerim’de isim olarak değil de fiil olarak “esleme” şeklinde 5 ayette geçmektedir. (Bkz: Bakara, 2/112; Âl-i İmrân, 3/83; Nisâ, 4/125; En’âm, 6/14; Cinn, 72/14) Bu ayetlerde yer alan “esleme” fiili “kendisini Allah’a teslim etti/müslüman oldu”manasındadır. Yani Eslem ismi ile ayetlerde geçen “esleme” fiili farklı kalıplarda olduğu için manaları da farklıdır.

  Sonuç olarak Eslem’in isim olarak kullanıldığını bir yerde görmedik. Eğer bulunduğunuz yerde isim olarak kullanılıyorsa çocuğunuza isim verebilirsiniz. Ama kullanılmıyorsa çocuğunuzun ömür boyu onu isim olarak taşımasına sebep olmamanız gerekir.

  süleymaniye vakfı
 3. 3
  buyurdum okudum sağoleslem isminin anlamı,  eslemin anlamı,  eslem isminin anlami,  eslem isminin kurandaki anlamı,  eslem isminin anlamı nedir,  eslem anlamı,  eslem anlami