Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Av hayvanlarını avlamamız hangi şartlarda meşru olur.Avdan gayemiz ne olmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Av hayvanlarını avlamamız hangi şartlarda meşru olur.Avdan gayemiz ne olmalıdır?

  Reklam
  Avlanmak Günah mı?
  Sayın hocam. Ben Isparta’dan yazıyorum. Benim sorum av hayvanlarını öldürmemiz veya avlamamız hakkında. Av hayvanlarını avlamamız hangi şartlarda meşru olur? Avdan gayemiz ne olmalıdır? Av hayvanlarını avlamak günah veya haram mıdır? Kime haram kime helaldir? Bizim et almaya gücümüz var. Bu durumda avlanırsak ne olur? Cevaplarsanız seviniriz.

  Cevap

  Allah yeryüzündeki her şeyi insanlar için yaratmıştır, bu doğru. Ama insanların da dünyayı ihsan ile, güzel bir şekilde kullanmaları gerekir. Allah insanlara mal mülk vermiş. Kiminin malı mülkü kalmamış, fakir düşmüş. Onlar için de, bu gün serbest mallar denen av hayvanları, ormanlar, meralar, deniz vb şeyler yaratmış ki onlar da mal mülk edininceye kadar gidip ihtiyaçlarını oralardan karşılasınlar. Bunun için de bir fakirlik ve ihtiyaç sınırı koymamış. Bunu insanların takdirine bırakmış.
  Şimdi bir insan düşünün; malı mülkü var. Geçimi rahat. Sadece zevk için av yapıyor. Bu durum haram olmasa dahi iki açıdan sakıncalı olmalıdır: Bir: Bu insan ihtiyacı olmadığı halde, ihtiyaçlılar için bir kapı olan av sahasını daraltıyor ve onların imkanların azaltıyor. İki: Kendi zevki için Allah'ın kulları olan başka canlıları avlıyor, öldürüyor ve onlar ıztırap yaşarken o bundan bir haz alıyor.
  Sonuç: İhtiyacı olmayanların av zevki büyük ihtimalle nefse hizmettir ve nefsi güçlendirir. Helal olsa da hoş bir helal değildir. Oysa Allah (cc) "Benim size verdiğim rızıklardan helal ve hoş olarak yiyin" buyurur.

  Prof.Dr.Faruk Beşer  Paylaş
  Av hayvanlarını avlamamız hangi şartlarda meşru olur.Avdan gayemiz ne olmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahu teala insanlar için bir çok nimet yaratmıştır. Bunlardan biri de hayvanlardır. Hayvanları uygun bir şekilde avlayarak işkence edilmeden yakalanması gerekir.