Soru ve Cevaplarla İslam ve Fetvalar Forumundan Kulak ve burun küpesi (hızma) kullanmak caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kulak ve burun küpesi (hızma) kullanmak caiz mi?

  Reklam


  Merhabalar hocam, benim size bir sorum olacak? Malum günümüz gençliği arkadaşlarına özenerek burunlarına ve kulaklarına delik açtırıyorlar. Ben bir anne olarak bunu hoş görmüyorum. Bunun dinimizdeki yeri nedir? Kulakta üçten fazla küpe var. Göbeklerinde ve burunlarında var. Hızma deniyor zannedersem. bunların hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.

  Cevap

  "Kim bir kavme benzerse onlardandır" buyuran Efendimiz doğru söylemiştir. Bunun anlamı şudur; kim birilerine özenirse onları taklit etmeye başlar ve bu taklit sonunda onu da onlardan yapar. Ya da zaten onlar gibi idi ki onları taklit etti ve onlara benzemeye çalıştı. Ne var ki burada benzemekle, benzemeye çalışmayı birbirinden ayırmak gerekir. Bir insan elinde olmadan herhangi bir hususta diğerlerine benzeyebilir. Bu o kadar önemli değildir: yasaklanan bu değildir, benzeme için çaba göstermektir.


  Bu durum bir kültür kaymasıdır. İnsanların düşüncelerini, inançlarını oluşturan zemin, yaşadığı kültürdür. Sizin siz olabilmeniz için size özel kültürünüzün olması gerekir. Kültür, ürettiğiniz bilgilerinizin hayata yansıyan ve yaşama biçimi haline gelen görüntüleridir. Bunlardan her hangi birinin kaybolması halinde yerini bir başka kültürdeki benzeri doldurur. Ya da bir başka kültürden aldığınız her uygulama veya görüntü, sizin olanı kaçırır, hayatınızdan çıkarır. Böylece siz, yavaş yavaş siz olmaktan çıkar ve kültürünü aldığınız olursunuz. Oysa İslam insanın kendi başına, özgün bir kimlik edinmesini ister. O tek başına en üstün kimliktir. Öyleyse sözünü ettiğiniz görüntüler, bir kültürsüzlüğün, kimliksizliğin ürünüdür. Gençliğimizin yavaş yavaş bir yerlere doğru kaydığının belirtisidir. Hiçliğe, kişiliksizliğe, nihilizme doğru gittiğinin göstergesidir. Böyle anlamsızlıklara İslam elbette iyi bakmaz ve bunları birer sari / bulaşıcı hastalık olarak görür. Bidat olarak değerlendirir. Efendimizin ifadeleriyle, "Bütün bidatler dalalettir, bütün dalaletler de insanı cehenneme götürü". Ya da, "Kim iyi bir çığır açarsa onun sevabını alır, ona bakarak o yoldan gidenlerin sevabını da alır ve onların sevaplarından da hiçbir şey eksilmez. Kim de kötü bir çığır açarsa onun günahını alır, o yoldan gidenlerin günahını da alır ve onların günahlarından da hiçbir şey eksilmez".

  Prof. Dr. Faruk Beşer  Paylaş
  Kulak ve burun küpesi (hızma) kullanmak caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimizin yaşadığı dönemlerde de kadınlar küpe takardı fakat bunlar yasaklanmamıştır. Sadece namahrem olan kimselere gösterilmesi caiz değildir.burun deldirmek orucu bozar mı,  burundan kulağa hızma,  hızmanın dinimizdeki yeri,  burun deldirmenin dinimizde yeri,  hizma caiz midir,  burun deldirmek oruç bozar mı,  küpeli hızma